Kanada deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 328 deltagare, och totalt tog landet tio medaljer.
Basket
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | USA | 5 | 5 | 0 | 0 | 485 | 302 | +183 | 10 |
2 | Spanien | 5 | 4 | 0 | 1 | 484 | 435 | +49 | 9 |
3 | Brasilien | 5 | 3 | 0 | 2 | 590 | 522 | +68 | 8 |
4 | Kanada | 5 | 2 | 0 | 3 | 479 | 455 | +24 | 7 |
5 | Kina | 5 | 1 | 0 | 4 | 433 | 527 | −94 | 6 |
6 | Egypten | 5 | 0 | 0 | 5 | 338 | 568 | −230 | 5 |
- Slutspel
Bordtennis
Boxning
Lätt flugvikt
- Scott Olsen
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Washington Banian (Papua New Guinea), KO-1
- Tredje omgången — Besegrade Wayne McCullough (Ireland), 5:0
- Kvartsfinal — Förlorade mot Michael Carbajal (United States), 0:5
Fjädervikt
- Jamie Pagendam
- Första omgången — Besegrade Cerendorjin Amarjargal (MGL), RSC-2
- Andra omgången — Förlorade mot Kirkor Kirkorov (BUL), walk-over
Lättvikt
- Asif Dar
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Phat Hongram (THA), RSC-2
Lätt weltervikt
- Howard Grant
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Andreas Otto (GDR), RSC-1
- Tredje omgången — Förlorade mot Lars Myrberg (SWE), 1:4
Weltervikt
- Manny Sobral
- Första omgången — Förlorade mot Joni Nyman (FIN), 1:4
Lätt mellanvikt
- Raymond Downey → Brons
- Första omgången — Besegrade Jorge López (ARG), 5:0
- Andra omgången — Besegrade Norbert Nieroba (FRG), 3:2
- Tredje omgången — Besegrade Abrar Hussain Syed (PAK), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Martin Kitel (SWE), 5:0
- Semifinal — Förlorade mot Park Si-Hun (KOR), 0:5
Mellanvikt
- Egerton Marcus → Silver
- Första omgången — Besegrade Emmanuel Legaspi (PHI), KO-1
- Andra omgången — Besegrade Darko Dukić (YUG), KO-2
- Kvartsfinal — Besegrade Sven Ottke (FRG), 5:0
- Semifinal — Besegrade Hussain Shah Syed (PAK), 4:1
- Final — Förlorade mot Henry Maske (GDR), 0:5
Lätt tungvikt
- Brent Kosolofski
- Första omgången — Besegrade Ahmed el-Masri (LEB), RSC-3
- Andra omgången — Förlorade mot Andrea Magi (ITA), 1:4
Tungvikt
- Tom Glesby
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Gyula Alvics (HUN), RSC-2
Supertungvikt
- Lennox Lewis → Guld
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Chris Odera (KEN), RSC-2
- Kvartsfinal — Besegrade Ulli Kaden (GDR), RSC-1
- Semifinal — Besegrade Janusz Zarenkiewicz (POL), walk-over
- Final — Besegrade Riddick Bowe (USA), RSC-2
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
Herrarnas individuella
- John McDonald – Sextondelsfinal (→ 24:e plats)
- Daniel Desnoyers – Inledande omgång (→ 51:a plats)
- Denis Canuel – Inledande omgång (→ 58:e plats)
Herrarnas lagtävling
- McDonald, Desnoyers och Canuel – Inledande omgång (→ 16:e plats)
Cykling
- Landsväg
Herrarnas linjelopp
- Gervais Rioux
- Yvan Waddell
Herrarnas lagtempolopp
- Chris Koberstein, David Spears, Yvan Waddell och Brian Walton
Damernas linjelopp
- Genevieve Brunet — 2:00:52 (→ 4:e plats)
- Kelly-Ann Way — 2:00:52 (→ 38:e plats)
- Sara Neil — 2:00:52 (→ 39:e plats)
- Bana
Herrarnas sprint
Herrarnas tempolopp
Herrarnas förföljelse
Herrarnas poänglopp
Damernas sprint
Friidrott
Herrarnas 10 000 meter
- Paul McCloy
- Heat – 29:34,07 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Carl Folkes, John Graham, Paul Osland, Anton Skerritt
Herrarnas 110 meter häck
- Mark McKoy – 13,61 (→ 7:e plats)
- Stephen Kerho – retired
Herrarnas 400 meter häck
- John Graham – 51,33 (→ 15:e plats)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Graeme Fell
- Heat — 8:51,25
- Semifinal — 8:19,99
- Final — 8:21,73 (→ 11:e plats)
Herrarnas 20 kilometer gång
Herrarnas 50 kilometer gång
- François Lapointe – 3:48:15 (→ 14:e plats)
Herrarnas spjutkastning
- Mike Mahovlich
- Kval — 69,44m (→ gick inte vidare)
- Stephen Feraday
- Kval — 73,32m (→ gick inte vidare)
Herrarnas stavhopp
- Paul Just
- Kval — 5,30m (→ gick inte vidare, 17:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Ray Lazdins
- Kval – 57,94m (→ gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Milton Ottey – 2,22 m (→ 17:e plats)
Herrarnas längdhopp
Herrarnas tresteg
- Edrick Floreal – 16,11 m (→ 18:e plats)
- George Wright – 16,09 m (→ 19:e plats)
Herrarnas maraton
- Art Boileau – 2:18:20 (→ 28:e plats)
- Peter Maher – 2:24:49 (→ 46:e plats)
- David Edge – 2:32:19 (→ 67:e plats)
Herrarnas tiokamp
- Dave Steen — 8328 poäng (→ Brons)
- 100 meter — 11,18s
- Längd — 7,44m
- Kula — 14,20m
- Höjd — 1,97m
- 400 meter — 48,29s
- 110m häck — 14,81s
- Diskus — 43,66m
- Stav — 5,20m
- Spjut — 64,16m
- 1 500 meter — 4:23,20s
- Michael Smith — 8083 poäng (→ 14:e plats)
- 100 meter — 10,99s
- Längd — 7,37m
- Kula — 13,61m
- Höjd — 1,97m
- 400 meter — 47,83s
- 110m häck — 14,70s
- Diskus — 43,88m
- Stav — 4,30m
- Spjut — 66,54m
- 1 500 meter — 4:28,97s
Damernas 4 x 400 meter stafett
Damernas maraton
- Odette Lapierre – 2:30:56 (→ 11:e plats)
- Lizanne Bussieres – 2:35:03 (→ 26:e plats)
- Ellen Rochefort – 2:36:44 (→ 31st place)
Damernas spjutkastning
- Céline Chartrand
- Kval – 54,10m (→ gick inte vidare)
Damernas 800 meter
- Renee Belanger – (→ 24:e plats)
Fäktning
Herrarnas florett
- Luc Rocheleau
- Benoît Giasson
- Stephen Angers
Herrarnas florett, lag
- Stephen Angers, Benoît Giasson, Danek Nowosielski, Luc Rocheleau
Herrarnas värja
- Michel Dessureault
- Alain Côté
- Jean-Marc Chouinard
Herrarnas värja, lag
- Ian Bramall, Jean-Marc Chouinard, Alain Côté, Michel Dessureault, Danek Nowosielski
Herrarnas sabel
- Jean-Paul Banos
- Jean-Marie Banos
- Wulfe Balk
Herrarnas sabel, lag
- Wulfe Balk, Jean-Marie Banos, Jean-Paul Banos, Bruno Deschênes, Tony Plourde
Damernas florett
- Madeleine Philion
- Jacynthe Poirier
- Thalie Tremblay
Damernas florett, lag
- Marie-Huguette Cormier, Madeleine Philion, Jacynthe Poirier, Shelley Steiner-Wetterberg, Thalie Tremblay
Gymnastik
Judo
Herrarnas extra lättvikt
Herrarnas halv lättvikt
Herrarnas lättvikt
Herrarnas halv mellanvikt
Herrarnas mellanvikt
Herrarnas halv tungvikt
Kanotsport
Konstsim
Landhockey
Herrar Gruppspel - Damer
- Gruppspel
Modern femkamp
Individuella tävlingen
- Lawrence Keyte – 4847 poäng, 33:e plats
- Nicholas Fekete – 4785 poäng, 40:e plats
- Barry Kennedy – 4677 poäng, 45:e plats
Lagtävlingen
- Keyte, Fekete och Kennedy – 14309 poäng, 11:e plats
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
Tennis
Herrsingel
- Grant Connell
- Första omgången — Besegrade John Fitzgerald (Australien) 6-4 4-6 6-2 6-2
- Andra omgången — Förlorade mot Javier Sánchez (Spanien) 4-6, 4-6, 2-6
- Martin Laurendeau
- Första omgången — Förlorade mot Anders Järryd (Sverige) 6-7, 6-4, 5-7, 5-7
- Chris Pridham
- Första omgången — Förlorade mot Martín Jaite (Argentina) 1-6, 3-6, 2-6
Damsingel
- Jill Hetherington
- Första omgången — Besegrade Ilana Berger (Israel) 6-1, 6-4
- Andra omgången — Förlorade mot Pam Shriver (USA) 2-6, 3-6
- Helen Kelesi
- Första omgången – Förlorade mot Gisele Miró (Brasilien) 5-7, 5-7
- Carling Bassett-Seguso
- Första omgången — Förlorade mot Nathalie Tauziat (Frankrike) 6-7, 1-6
Referenser