Cykling vid olympiska sommarspelen 1988
Cykling vid olympiska sommarspelen 1988 | ||||
---|---|---|---|---|
Landsvägscykling | ||||
Linjelopp | Herrar | Damer | ||
Tempolopp lag | Herrar | |||
Bancykling | ||||
Individuell förföljelse | Herrar | |||
Lagförföljelse | Herrar | |||
Sprint | Herrar | Damer | ||
Tempolopp | Herrar | |||
Poänglopp | Herrar |
Cykling under olympiska sommarspelen 1988 i Seoul innehöll två discipliner: landsvägscykling och bancykling. Både herrar och damer tävlade.
Resultat
9 olika grenar arrangerades och avgjordes i landsvägscykling och bancykling.
Medaljtabell
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 4 | 1 | 2 | 7 |
2 | Östtyskland | 3 | 2 | 1 | 6 |
3 | Nederländerna | 1 | 1 | 0 | 2 |
4 | Danmark | 1 | 0 | 0 | 1 |
5 | Australien | 0 | 2 | 2 | 4 |
Västtyskland | 0 | 2 | 2 | 4 | |
7 | Polen | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Sverige | 0 | 0 | 1 | 1 |
USA | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 18 | 18 | 18 | 54 |
Medaljörer
Landsvägscykling
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas linjelopp Detaljer... | Olaf Ludwig Östtyskland | Bernd Gröne Västtyskland | Christian Henn Västtyskland |
Damernas linjelopp Detaljer... | Monique Knol Nederländerna | Jutta Niehaus Västtyskland | Laima Zilporite Sovjetunionen |
Herrarnas lagtempolopp Detaljer... | Östtyskland Jan Schur Uwe Ampler Mario Kummer Maik Landsmann | Polen Andrzej Sypytkowski Joachim Halupczok Zenon Jaskuła Marek Lesniewski | Sverige Michel Lafis Anders Jarl Björn Johansson Jan Karlsson |
Bancykling
Event | Guld | Silver | Brons |
Herrarnas förföljelse Detaljer... | Gintautas Umaras Sovjetunionen | Dean Woods Australien | Bernd Dittert Östtyskland |
Herrarnas lagförföljelse Detaljer... | Sovjetunionen Viatcheslav Ekimov Artūras Kasputis Dmitry Nelyubin Gintautas Umaras | Östtyskland Carsten Wolf Steffen Blochwitz Roland Hennig Dirk Meier | Australien Scott McGrory Dean Woods Brett Dutton Wayne McCarny Stephen McGlede |
Herrarnas sprint Detaljer... | Lutz Heßlich Östtyskland | Nikolay Kovsh Sovjetunionen | Gary Neiwand Australien |
Damernas sprint Detaljer... | Erika Salumäe Sovjetunionen | Christa Luding Östtyskland | Connie Young USA |
Herrarnas poänglopp Detaljer... | Dan Frost Danmark | Leo Peelen Nederländerna | Marat Ganeyev Sovjetunionen |
Herrarnas tempolopp Detaljer... | Aleksandr Kirichenko Sovjetunionen | Martin Vinnicombe Australien | Robert Lechner Västtyskland |
Referenser
Externa länkar
- Officiell olympisk rapport - resultat
|
|