Sykling under Sommer-OL 1996
Sykling under Sommer-OL 1996. Sykling var med på det olympiske programmet for 23. gang under OL-1996 i Atlanta. Det ble konkurrert om totalt fjorten olympiske titler. Terrengsykling var ny olympisk øvelse for både menn og kvinner. I tillegg var det to ritt på landevei og fem på bane for menn. Kvinnene kjørte også to landeveisritt og tre på bane. Frankrike ble beste nasjon med fem gullmedaljer foran Italia med fire.
Medaljer
Sykling under Sommer-OL 1996 – Atlanta | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Frankrike (FRA) | 5 | 3 | 1 | 9 |
2. | Italia (ITA) | 4 | 1 | 0 | 5 |
3. | Nederland (NED) | 1 | 1 | 1 | 3 |
4. | Russland (RUS) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Spania (ESP) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Sveits (SUI) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
7. | Tyskland (GER) | 1 | 0 | 1 | 2 |
8. | Canada (CAN) | 0 | 2 | 3 | 5 |
9. | USA (USA) | 0 | 2 | 1 | 3 |
10. | Australia (AUS) | 0 | 1 | 4 | 5 |
11. | Danmark (DEN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
12. | Storbritannia (GBR) | 0 | 0 | 2 | 2 |
13. | Japan (JPN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 14 | 14 | 14 | 42 |
Menn
Bane
Tidrit, 1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Florian Rousseau | FRA | 1:02.712 |
2. | Erin Hartwell | USA | 1:02.940 |
3. | Takanobu Jumonji | JPN | 1:03.261 |
4. | Sören Lausberg | GER | 1:03.514 |
5. | Jean-Pierre van Zyl | RSA | 1:04.214 |
6. | Gregorz Krejner | POL | 1:04.697 |
Sprint
Plass | Utøvere | Land | heat 1 | heat 2 |
---|---|---|---|---|
1. | Jens Fiedler | GER | 10.664 | 11.074 |
2. | Marty Nothstein | USA | - | - |
3. | Curt Harnett | CAN | 10.947 | 10.949 |
4. | Gary Neiwand | AUS | - | - |
5. | Darryn Hill | AUS | 11.072 | |
6. | Frédéric Magne | FRA | - |
4000 m forfølgelsesritt, individuelt
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Andrea Collinelli | ITA | 4:20.893 |
2. | Philippe Ermenault | FRA | 4:22.714 |
3. | Bradley McGee | AUS | 4:26.121 |
4. | Aleksej Markov | RUS | 4:26.828 |
5. | Juan Martínez | ESP | 4:28.310 |
6. | Heiko Szonn | GER | 4:31.583 |
4000 m forfølgelsesritt, lag
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Christophe Capelle Philippe Ermenault Jean-Michel Monin Francis Moreau | FRA | 4:05.930 |
2. | Anton Chantyr Eduard Gritsun Nikolai Koeznetzov Aleksej Markov | RUS | 4:07.730 |
3. | Bradley McGee Stuart O'Grady Dean Woods Timothy O'Shannessey (Brett Aitken) | AUS | 4:07.570 |
4. | Adler Capelli Mauro Trentini Andrea Collinelli Cristiano Citton | ITA | 4:08.460 |
5. | Juan Martínez Joan Llaneras Santos González Capilla Adolfo Alperi Plaza | ESP | 4:11.310 |
6. | Dirk Copeland Mariano Friedick Adam Laurent Michael McCarthy | USA | 4:12.470 |
Poengritt
Plass | Utøvere | Land | Poeng |
---|---|---|---|
1. | Silvio Martinello | ITA | 37 |
2. | Brian Walton | CAN | 29 |
3. | Stuart O'Grady | AUS | 25 |
4. | Vassil Jakovlev | UKR | 24 |
5. | Francis Moreau | FRA | 21 |
6. | Joan Llaneras | ESP | 17 |
Landevei
Individuelt (221,85 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Pascal Richard | SUI | 4:53:56 |
2. | Rolf Sørensen | DEN | 4:53:56 |
3. | Max Sciandri | GBR | 4:53:58 |
4. | Frankie Andreu | USA | 4:55:10 |
5. | Richard Virenque | FRA | 4:55:10 |
6. | Melchor Mauri | ESP | 4:55:11 |
52,2 km
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Miguel Induráin | ESP | 1:04:05 |
2. | Ábraham Olano | ESP | 1:04:17 |
3. | Chris Boardman | GBR | 1:04:36 |
4. | Maurizio Fondriest | ITA | 1:05:01 |
5. | Tony Rominger | SUI | 1:06:05 |
6. | Lance Armstrong | USA | 1:06:28 |
Terrengsykling
47,7 km
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Bart Brentjens | NED | 2:17:38 |
2. | Thomas Frischknecht | SUI | 2:20:14 |
3. | Miguel Martinez | FRA | 2:20:36 |
4. | Christophe Dupouey | FRA | 2:25:03 |
5. | Daniele Pontoni | ITA | 2:25:08 |
6. | José Andres Brenes | CRC | 2:25:51 |
Kvinner
Bane
Sprint
Plass | Utøvere | Land | heat 1 | heat 2 | heat 3 |
---|---|---|---|---|---|
1. | Felicia Ballanger | FRA | 11.903 | 12.096 | |
2. | Michelle Ferris | AUS | - | - | |
3. | Ingrid Haringa | NED | - | 12.074 | 11.782 |
4. | Anett Neumann | GER | 12.620 | - | - |
5. | Oksana Grisjina | RUS | 12.416 | ||
6. | Erika Salumäe | EST | - |
3000 m forfølgelsesritt, individuelt
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Antonella Bellutti | ITA | 3:33.595 |
2. | Marion Clignet | FRA | 3:38.571 |
3. | Judith Arndt | GER | 3:38.744 |
4. | Yvonne McGregor | GBR | 3:40.885 |
5. | Rebecca Twigg | USA | 3:41.611 |
6. | Rasa Mazeikite | LAT | 3:42.129 |
Poengritt
Plass | Utøvere | Land | Poeng |
---|---|---|---|
1. | Nathalie Lancien | ITA | 24 |
2. | Ingrid Haringa | NED | 23 |
3. | Lucy Tyler-Sharman | AUS | 17 |
4. | Svetlana Samokhvalova | RUS | 14 |
5. | Maureen Kaila Vergara | ESA | 11 |
6. | Ljoedmila Gorozjanskaja | BLR | 11 |
Landevei
Individuelt (104,4 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Jeannie Longo-Ciprelli | FRA | 2:36:13 |
2. | Imelda Chiappa | ITA | 2:36:38 |
3. | Clara Hughes | CAN | 2:36:44 |
4. | Vera Hohlfeld | GER | 2:37:06 |
5. | Jolanta Polikevičiūtė | LTU | 2:37:06 |
6. | Zoelfia Zabirova | RUS | 2:37:06 |
26,1 km
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Zoelfia Zabirova | RUS | 36:40 |
2. | Jeannie Longo-Ciprelli | FRA | 37:00 |
3. | Clara Hughes | CAN | 37:13 |
4. | Kathryn Watt | AUS | 37:53 |
5. | Marion Clignet | FRA | 38:14 |
6. | Tea Vikstedt-Nyman | FIN | 38:24 |
Terrengsykling
38,1 km
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Paola Pezzo | ITA | 1:50:51 |
2. | Alison Sydor | CAN | 1:51:58 |
3. | Susan DeMattei | USA | 1:52:36 |
4. | Gunn-Rita Dahle | NOR | 1:53:50 |
5. | Elsbeth Vink | NED | 1:54:38 |
6. | Annabella Stropparo | ITA | 1:55:56 |
Autoritetsdata