Sykling under Sommer-OL 1972
Sykling under Sommer-OL 1972. Sykling var med for 17. gang på det olympiske programmet under OL-1972 i München. Det ble konkurrert om totalt sju olympiske titler, to på landevei og fem på bane, kun for menn. Sovjetunionen ble beste nasjon med to gullmedaljer.
Medaljer
Sykling under Sommer-OL 1972 – München | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Sovjetunionen (URS) | 2 | 0 | 1 | 3 |
2 | Vest-Tyskland (FRG) | 1 | 0 | 1 | 2 |
3 | Danmark (DEN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Frankrike (FRA) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Nederland (NED) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norge (NOR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
7 | Australia (AUS) | 0 | 3 | 0 | 3 |
8 | Øst-Tyskland (GDR) | 0 | 2 | 1 | 3 |
9 | Polen (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Sveits (SUI) | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Storbritannia (GBR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 7 | 7 | 5 | 19 |
Menn
Bane
1000 m tempo
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Niels Fredborg | DEN | 1:06.44 |
2. | Daniel Clark | AUS | 1:06.87 |
3. | Jürgen Schütze | GDR | 1:07.02 |
4. | Karl Köther | FRG | 1:07.21 |
5. | Janusz Kierzkowski | POL | 1:07.22 |
6. | Dimo Angelov | BUL | 1:07.55 |
Sprint
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Daniel Morelon | FRA | |
2. | John Nicholson | AUS | |
3. | Omar Pkhakadze | URS | |
4. | Klaas Balk | NED | |
5. | Niels Fredborg | DEN | |
Jürgen Geschke | GDR | ||
Massimo Marino | ITA | ||
Peter van Doorn | NED |
Tandem 2000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Vladimir Semenets Igor Zjelovalnikov | URS | -10.68 10.52 10.60 |
2. | Werner Otto Jürgen Geschke | GDR | |
3. | Andrzej Bek Benedykt Kocot | POL | 10.76 10.67 |
4. | Daniel Morelon Pierre Trentin | FRA | |
5. | Ivan Kučírek Vladimir Popelka | TCH | |
Manu Snellinx Noël Soetaert | BEL | ||
Jürgen Barth Rainer Müller | FRG | ||
Klaas Balk Peter van Doorn | NED |
4000 m forfølgelsesritt, individuelt
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Knut Knudsen | NOR | 4:45.74 |
2. | Xaver Kurmann | SUI | 4:51.96 |
3. | Hans Lutz | FRG | 4:50.80 |
4. | John Bylsma | AUS | 4:54.93 |
5. | Carlos Alvarez | ARG | |
Luciano Borgognoni | ITA | ||
Luis Díaz | COL | ||
Roy Schuiten | NED |
4000 m forfølgelsesritt, lag
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Günther Schumacher Jürgen Colombo Günter Haritz Udo Hempel | FRG | 4:22.14 |
2. | Uwe Unterwalder Thomas Huschke Heinz Richter Herbert Richter | GDR | 4:25.25 |
3. | William Moore Michael Bennett Ian Hallam Ronald Keeble | GBR | 4:23.78 |
4. | Bernard Kręczyński Paweł Kaczorowski Janusz Kierzkowski Mieczysław Nowicki | POL | 4:26.06 |
5. | Nikifor Petrov Plamen Timtsjev Dimo Angelov Ivan Stanojev | BUL | |
Ad Dekkers Gerard Kamper Herman Ponsteen Roy Schuiten | NED | ||
Viktor Bykov Vladimir Koeznetsov Anatoli Stepanenko Aleksandr Joedin | URS | ||
Martin Steiger Xaver Kurmann René Savary Christian Brunner | SUI |
Landevei
Individuelt (182,4 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Hennie Kuiper | NED | 4:14:37 |
2. | Clyde Sefton | AUS | 4:15:04 |
3. | ikke utdelt | ||
4. | Bruce Biddle | NZL | 4:15:04 |
5. | Philip Bayton | GBR | 4:15:07 |
6. | Philip Edwards | GBR | 4:15:09 |
Jaime Huélamo ( ESP) ble diskvalifisert på gunn av positiv dopingtest.
Lagkonkurranse (100 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Valeri Jardi Gennadi Komnatov Valeri Likhatsjov Boris Sjoekov | URS | 2.11:17.8 |
2. | Ryszard Szurkowski Edward Barcik Lucjan Lis Stanisław Szozda | POL | 2.11:47.5 |
3. | ikke utdelt | ||
4. | Ludo Delcroix Gustaaf Hermans Gustaaf Van Cauter Louis Verreydt | BEL | 2.12:36.7 |
5. | Thorleif Andresen Arve Haugen Knut Knudsen Magne Orre | NOR | 2:13:20.7 |
6. | Lennart Fagerlund Tord Filipsson Leif Hansson Sven-Åke Nilsson | SWE | 2:13:36.9 |
Hennie Kuiper, Cees Priem, Fedor den Hertog og Aad van den Hoek ( NED) (Tid 2:12:27.1) ble diskvalifisert på grunn av positiv dopingtest.
Autoritetsdata