Ватерполо за мушкарце на Летњим олимпијским играма 2004.
- Добитници медаља
Ватерполо на ЛОИ (жене)
Двадесет четврти ватерполо турнир на олимпијским играма је одржан 2004. у Атини, Грчка. На олимпијском турниру се такмичило укупно 12 репрезентација. Победник турнира и олимпијски шампион по осми пут је постала репрезентација Мађарске, друга је била репрезентација Србије и Црне горе а на треће место се пласирала екипа Русије.
У прелиминарној фази дванаест екипа је било подељено у две групе. Тимови из сваке групе који су заузели прва три места су се квалификовали у осмину финала, са тим да су првопласирани тимови из сваке групе аутоматски се квалификовали за полуфинале, а тимови са четвртог, петог и шестог места из сваке прелиминарне групе су се квалификовали у утешну групу која се борила за позиције од 7 до 12 места. Олимпијски ватерполо турнир је био одржан у периоду од 15. до 29. августа.
Медаље
Добитници медаља у ватерполу на Летњим олимпијским играма одржаним 2004. године у Атини. | |||
---|---|---|---|
Злато | Сребро | Бронза | |
Мађарска | Србија и Црна Гора | Русија | |
Тибор Бенедек Петер Бирош Рајмунд Фодор Иштван Гергељ Тамаш Касаш Гергељ Киш Норберт Мадараш Тамаш Молнар Адам Штајнмец Барнабаш Штајнмец Золтан Сечи Тамаш Варга Атила Вари Селектор: Денеш Кемењ | Александар Ћирић Владимир Гојковић Данило Икодиновић Виктор Јеленић Предраг Јокић Никола Куљача Слободан Никић Александар Шапић Дејан Савић Денис Шефик Петар Трбојевић Вања Удовичић Владимир Вујасиновић Селектор: Ненад Манојловић | Роман Балашов Реваз Чомакидзе Александар Јеришев Александар Фјодоров Сергеј Гарбузов Дмитриј Горшков Николај Козлов Николај Максимов Андреј Рекечински Дмитриј Стратан Виталиј Јурчик Марат Закиров Ирек Зинуров Селектор: Александар Кобанов |
Земље учеснице
На турниру је учествовало 12 репрезентација које су у првој квалификационој фази биле подељене у две групе по шест репрезентације:
|
|
Прелиминарна фаза
Резултати по групама
Група А
15. август | 10:45 | Русија | - | Казахстан | 5 - 2 | (0-0,1-0,2-1,2-1) |
15. август | 16:30 | Србија и Црна Гора | - | Мађарска | 4 - 6 | (1-0,2-3,1-0,0-3) |
15. август | 22:15 | Хрватска | - | САД | 6 - 7 | (0-0,0-3,2-1,4-3) |
17. август | 16:30 | Казахстан | - | САД | 6 - 9 | (1-1,3-4,0-1,2-3) |
17. август | 17:45 | Русија | - | Србија и Црна Гора | 3 - 4 | (1-1,1-1,0-1,1-1) |
17. август | 22:15 | Мађарска | - | Хрватска | 10 - 8 | (1-0,4-2,4-4,1-2) |
19. август | 9:30 | Србија и Црна Гора | - | Казахстан | 9 - 5 | (3-1,2-1,1-1,3-2) |
19. август | 10:45 | САД | - | Мађарска | 5 - 7 | (2-2,2-3,0-1,1-1) |
19. август | 22:15 | Хрватска | - | Русија | 8 - 9 | (2-2,2-3,1-1,3-3) |
21. август | 9:30 | Казахстан | - | Мађарска | 4 - 14 | (1-3,0-4,2-4,1-3) |
21. август | 21:00 | Србија и Црна Гора | - | Хрватска | 11 - 8 | (2-1,4-2,3-3,2-2) |
21. август | 22:15 | Русија | - | САД | 9 - 7 | (3-1,3-3,2-0,1-3) |
23. август | 10:45 | Хрватска | - | Казахстан | 5 - 4 | (2-2,2-0,0-0,1-2) |
23. август | 18:15 | Русија | - | Мађарска | 6 - 7 | (1-2,1-1,1-3,3-1) |
23. август | 21:00 | САД | - | Србија и Црна Гора | 4 - 9 | (1-2,1-2,1-3,1-2) |
Поз | Држава | Ут | П | Н | И | Г+ | Г- | Бодова |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Мађарска | 5 | 5 | 0 | 0 | 44 | 27 | 10 |
2 | Србија и Црна Гора | 5 | 4 | 0 | 1 | 37 | 26 | 8 |
3 | Русија | 5 | 3 | 0 | 2 | 32 | 28 | 6 |
4 | Сједињене Државе | 5 | 2 | 0 | 3 | 32 | 37 | 4 |
5 | Хрватска | 5 | 1 | 0 | 4 | 35 | 41 | 2 |
6 | Казахстан | 5 | 0 | 0 | 5 | 21 | 42 | 0 |
Група Б
15. август | 9:30 | Египат | - | Аустралија | 3 - 14 | (1-3,0-5,1-4,1-2) |
15. август | 17:45 | Италија | - | Шпанија | 4 - 5 | (1-2,1-3,0-0,2-0) |
15. август | 21:00 | Немачка | - | Грчка | 5 - 4 | (2-2,0-1,2-1,1-0) |
17. август | 9:30 | Аустралија | - | Италија | 4 - 8 | (1-1,2-2,0-3,1-2) |
17. август | 10:45 | Немачка | - | Египат | 13 - 3 | (4-0,5-0,2-0,2-3) |
17. август | 21:00 | Грчка | - | Шпанија | 8 - 5 | (2-1,4-1,1-2,1-1) |
19. август | 16:30 | Шпанија | - | Аустралија | 8 - 4 | (2-1,3-1,1-1,2-1) |
19. август | 17:45 | Италија | - | Немачка | 10 - 5 | (2-0,1-2,3-2,4-1) |
19. август | 21:00 | Египат | - | Грчка | 4 - 15 | (0-5,0-2,2-3,2-5) |
21. август | 10:45 | Египат | - | Италија | 4 - 13 | (1-3,1-0,2-5,0-5) |
21. август | 16:30 | Немачка | - | Шпанија | 11 - 5 | (3-2,2-0,4-3,2-0) |
21. август | 17:45 | Грчка | - | Аустралија | 10 - 9 | (2-2,3-2,3-2,2-3) |
23. август | 9:30 | Немачка | - | Аустралија | 6 - 6 | (1-3,2-1,1-0,2-2) |
23. август | 17:00 | Шпанија | - | Египат | 12 - 4 | (4-1,3-0,2-1,3-2) |
23. август | 22:15 | Италија | - | Грчка | 4 - 6 | (0-1,2-1,1-2,1-2) |
Поз | Држава | Ут | П | Н | И | Г+ | Г- | Бодова |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Грчка | 5 | 4 | 0 | 1 | 43 | 27 | 8 |
2 | Немачка | 5 | 3 | 1 | 1 | 40 | 28 | 7 |
3 | Шпанија | 5 | 3 | 0 | 2 | 35 | 31 | 6 |
4 | Италија | 5 | 3 | 0 | 2 | 39 | 24 | 6 |
5 | Аустралија | 5 | 1 | 1 | 3 | 37 | 35 | 3 |
6 | Египат | 5 | 0 | 0 | 5 | 18 | 67 | 0 |
Финална фаза
Четвртфинале | Полуфинале | Финале | ||||||||
Русија | 12 | |||||||||
Немачка | 5 | |||||||||
Мађарска | 7 | |||||||||
Русија | 5 | |||||||||
Мађарска | 8 | |||||||||
Србија и Црна Гора | 7 | |||||||||
Србија и Црна Гора | 7 | |||||||||
Грчка | 3 | Треће место | ||||||||
Србија и Црна Гора | 7 | |||||||||
Шпанија | 5 | |||||||||
Русија | 6 | |||||||||
Грчка | 5 | |||||||||
Класификациона група од 7. до 12. места
- 25. август 2004
Аустралија | 10 - 5 | Казахстан |
Хрватска | 12 - 1 | Египат |
- 27. август 2004 (утакмице за позиције од 7. до 10. места)
САД | 6 - 5 | Аустралија |
Италија | 11 - 7 | Хрватска |
- 27. август 2004 (утакмица за 11. и 12. позицију)
Казахстан | 15 - 7 | Египат |
- 29. август 2004 (утакмица за 9. и 10. позицију)
Аустралија | 8 - 7 | Хрватска |
- 29. август 2004 (утакмице за 7. и 8. позицију)
САД | 9 - 8 | Италија |
- 29. август 2004 (утакмице за 5. и 6. позицију)
Немачка | 6 - 5 | Шпанија |
Коначна табела
|
|
Референце
Литература
- - МОКова страница
- Спортске референце - Ватерполо 2004
- Резултати утакмица
- п
- р
- у
- Париз 1900.
- Сент Луис 1904.
- Лондон 1908.
- Стокхолм 1912.
- Антверпен 1920.
- Париз 1924.
- Амстердам 1928.
- Лос Анђелес 1932.
- Берлин 1936.
- Лондон 1948.
- Хелсинки 1952.
- Мелбурн 1956.
- Рим 1960.
- Токио 1964.
- Мексико сити 1968.
- Минхен 1972.
- Монтреал 1976.
- Москва 1980.
- Лос Анђелес 1984.
- Сеул 1988.
- Барселона 1992.
- Атланта 1996.
- Сиднеј 2000.
- Атина 2004.
- м.
- ж.
- Пекинг 2008.
- Лондон 2012.
- Рио де Жанеиро 2016.
- м.
- ж.
- Токио 2020.
- м.
- ж.
- Париз 2024.