Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000
Kod MKOl | POL | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000 Sydney | ||||||
Chorąży | ||||||
Liczba zawodników | 191 w 134 konkurencjach w 19 dyscyplinach | |||||
|
Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 2000 | ||||||||||
Sportowcy | Lp. | złoto | srebro | brąz | 4 m. | 5 m. | 6 m. | 7 m. | 8 m. | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
191 | 14. | 6 | 5 | 3 | 6 | 11 | 4 | 9 | 13 | 218 |
Zdobyte medale
Medale według dni | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Dzień | Data | |||||
Dzień 0 | 15.09 | – | – | – | – | |
Dzień 1 | 16.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 2 | 17.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 3 | 18.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 4 | 19.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 5 | 20.09 | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Dzień 6 | 21.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 7 | 22.09 | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Dzień 8 | 23.09 | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dzień 9 | 24.09 | 2 | 1 | 0 | 3 | |
Dzień 10 | 25.09 | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dzień 11 | 26.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 12 | 27.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 13 | 28.09 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Dzień 14 | 29.09 | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Dzień 15 | 30.09 | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dzień 16 | 01.10 | 0 | 1 | 1 | 2 |
Indywidualna klasyfikacja medalowa
Lp. | Zawodnik | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Robert Korzeniowski (chód) | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Renata Mauer-Różańska (strzelectwo) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Szymon Ziółkowski (rzut młotem) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Kamila Skolimowska (rzut młotem) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Tomasz Kucharski (wioślarstwo) | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Robert Sycz (wioślarstwo) | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | Leszek Blanik (gimnastyka) | 0 | 0 | 1 | 1 |
3 | Aneta Pastuszka (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
3 | Beata Sokołowska-Kulesza (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
3 | Dariusz Białkowski (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
3 | Grzegorz Kotowicz (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
3 | Adam Seroczyński (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
3 | Marek Witkowski (kajakarstwo) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Występy Polaków
Badminton
- Osobny artykuł: Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Katarzyna Krasowska – odpadła w 1. rundzie
- Michał Łogosz, Robert Mateusiak – 9.-16. miejsce
Boks
- Osobny artykuł: Boks na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Andrzej Rżany – waga musza, odpadł w ćwierćfinale (5/8. miejsce)
- Mariusz Cendrowski – waga lekkopółśrednia, przegrał 1. walkę (1. eliminacja)
- Paweł Kakietek – waga średnia, przegrał 2. walkę (2. eliminacja)
- Wojciech Bartnik – waga ciężka, przegrał 1. walkę (eliminacje)
- Grzegorz Kiełsa – waga superciężka, przegrał 1. walkę (eliminacje)
Gimnastyka
- Osobny artykuł: Gimnastyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Agnieszka Brandebura – gimnastyka artystyczna, wielobój, 13. miejsce
- Joanna Skowrońska – gimnastyka sportowa, wielobój, 60. miejsce; ćwiczenia wolne, 79. miejsce; poręcze, 74. miejsce; skok, 76. miejsce; równoważnia, 78. miejsce
- Leszek Blanik – wielobój, 76. miejsce; koń z łękami, 73. miejsce; kółka, 57. miejsce; poręcze, 72. miejsce; skok, 3. miejsce (brązowy medal)
Hokej na trawie
- Osobny artykuł: Hokej na trawie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Paweł Sobczak, Marcin Pobuta, Tomasz Szmidt, Paweł Jakubiak, Tomasz Cichy, Aleksander Korcz, Eugeniusz Gaczkowski, Rafał Grotowski, Robert Grzeszczak, Zbigniew Juszczak, Dariusz Marcinkowski, Dariusz Małecki, Krzysztof Wybieralski, Łukasz Wybieralski, Piotr Mikuła, Tomasz Choczaj – 12. miejsce
Judo
- Osobny artykuł: Judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Beata Maksymow – waga ciężka, przegrała 1. walkę (2. eliminacja)
- Jarosław Lewak – waga lekka, przegrał 2. walkę (3. eliminacja)
- Robert Krawczyk – waga półśrednia, przegrał 1. walkę (1. eliminacja)
- Paweł Nastula – waga półciężka, przegrał 1. walkę (2. eliminacja)
- Rafał Kubacki – waga ciężka, przegrał 1. walkę (2. eliminacja)
Kajakarstwo
- Osobny artykuł: Kajakarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Elżbieta Urbańczyk – K-1 500 m, 5. miejsce
- Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska-Kulesza – K-2 500 m, 3. miejsce (brązowy medal)
- Beata Sokołowska-Kulesza, Aneta Pastuszka, Aneta Michalak, Joanna Skowroń, – K-4 500 m, 4. miejsce
- Beata Grzesik – K-1 slalom górski, 19. miejsce
- Grzegorz Kotowicz – K-1 500 m, 9. miejsce
- Rafał Głażewski – K-1 1000 m, odpadł w półfinale
- Marek Twardowski, Adam Wysocki – K-2 500 m, 5. miejsce; K-2 1000 m, 8. miejsce
- Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Dariusz Białkowski, Marek Witkowski – K-4 1000 m, 3. miejsce (brązowy medal)
- Michał Gajownik – C-1 500 m, odpadł w eliminacjach
- Daniel Jędraszko – C-1 1000 m, odpadł w eliminacjach
- Daniel Jędraszko, Paweł Baraszkiewicz – C-2 500 m, 2. miejsce (srebrny medal)
- Paweł Baraszkiewicz, Michał Gajownik, – C-2 1000 m, 8. miejsce
- Krzysztof Bieryt – C-1 slalom górski, 11. miejsce
- Krzysztof Kołomański, Michał Staniszewski – C-2 slalom górski, 2. miejsce (srebrny medal)
- Andrzej Wójs, Sławomir Mordarski – C-2 slalom górski, 6. miejsce
Kolarstwo
- Osobny artykuł: Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Bartłomiej Saczuk – tor, sprint, odpadł w eliminacjach (19. miejsce)
- Grzegorz Krejner – tor, 1000 m ze startu zatrzymanego, 7. miejsce; tor, keirin, odpadł w repasażach
- Grzegorz Krejner, Marcin Mientki, Konrad Czajkowski – tor, sprint olimpijski, odpadli w eliminacjach (10. czas)
- Piotr Wadecki – szosa start wspólny, 7. miejsce; szosa na czas, 31. miejsce
- Zbigniew Spruch – szosa start wspólny, 20. miejsce
- Zbigniew Piątek – szosa start wspólny, 48. miejsce
- Piotr Przydział – szosa start wspólny, 58. miejsce
- Piotr Chmielewski – szosa start wspólny, nie ukończył
- Marek Galiński – cross górski, 21. miejsce
Koszykówka
- Osobny artykuł: Koszykówka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Krystyna Szymańska-Lara, Dorota Bukowska, Joanna Cupryś, Patrycja Czepiec, Katarzyna Dydek, Małgorzata Dydek, Edyta Koryzna, Ilona Mądra, Beata Predehl, Elżbieta Trześniewska, Anna Wielebnowska, Sylwia Wlaźlak – 8. miejsce
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Zuzanna Radecka – 200 m, odpadła w eliminacjach
- Lidia Chojecka – 1500 m, 5. miejsce
- Anna Jakubczak – 1500 m, 6. miejsce
- Anna Olichwierczuk – 400 m przez płotki, odpadła w eliminacjach
- Marzena Pawlak, Joanna Niełacna, Agnieszka Rysiukiewicz, Zuzanna Radecka – sztafeta 4 × 100 m, odpadły w półfinale
- Monika Pyrek – skok o tyczce, 7. miejsce
- Krystyna Zabawska – pchnięcie kulą, 5. miejsce
- Katarzyna Żakowicz – pchnięcie kulą, odpadła w eliminacjach
- Kamila Skolimowska – rzut młotem, 1. miejsce (złoty medal)
- Katarzyna Radtke – chód na 20 km, nie ukończyła
- Urszula Włodarczyk – siedmiobój, 4. miejsce
- Marcin Nowak – 100 m, odpadł w ćwierćfinale
- Piotr Balcerzak – 100 m, odpadł w ćwierćfinale
- Marcin Urbaś – 200 m, odpadł w ćwierćfinale
- Robert Maćkowiak – 400 m, 5. miejsce
- Piotr Haczek – 400 m, odpadł w półfinale
- Piotr Rysiukiewicz – 400 m, odpadł w eliminacjach
- Piotr Gładki – maraton, nie ukończył
- Tomasz Ścigaczewski – 110 m przez płotki, odpadł w półfinale
- Marcin Kuszewski – 110 m przez płotki, odpadł w eliminacjach
- Paweł Januszewski – 400 m przez płotki, 6. miejsce
- Rafał Wójcik – 3000 m z przeszkodami, odpadł w eliminacjach
- Marcin Nowak, Marcin Urbaś, Piotr Balcerzak, Ryszard Pilarczyk – sztafeta 4 × 100 m, 8. miejsce
- Piotr Rysiukiewicz, Robert Maćkowiak, Piotr Długosielski, Piotr Haczek, Filip Walotka (eliminacje), Jacek Bocian (eliminacje) – sztafeta 4 × 400 m, 7. miejsce
- Olgierd Stański – rzut dyskiem, odpadł w eliminacjach
- Szymon Ziółkowski – rzut młotem, 1. miejsce (złoty medal)
- Maciej Pałyszko – rzut młotem, odpadł w eliminacjach
- Dariusz Trafas – rzut oszczepem, 10. miejsce
- Robert Korzeniowski – chód na 20 km, 1. miejsce (złoty medal) ; chód na 50 km, 1. miejsce (złoty medal)
- Roman Magdziarczyk – chód na 50 km, 8. miejsce
- Tomasz Lipiec – chód na 50 km, nie ukończył
Łucznictwo
- Osobny artykuł: Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Joanna Nowicka – 8. miejsce
- Anna Łęcka – 13. miejsce
- Agata Bulwa – 37. miejsce
- Drużyna (Nowicka, Łęcka, Bulwa) – 11. miejsce
- Grzegorz Targoński – 22. miejsce
- Bartosz Mikos – 23. miejsce
Pięciobój nowoczesny
- Osobny artykuł: Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Paulina Boenisz – 5. miejsce
- Dorota Idzi – 16. miejsce
- Igor Warabida – 15. miejsce
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Aleksandra Miciul – 100 m stylem grzbietowym, odpadła w eliminacjach (25. czas); 200 m stylem grzbietowym, odpadła w eliminacjach (23. czas)
- Alicja Pęczak – 100 m stylem klasycznym, odpadła w eliminacjach (21. czas); 200 m stylem klasycznym, odpadła w półfinale
- Otylia Jędrzejczak – 100 m stylem motylkowym, odpadła w półfinale; 200 m stylem motylkowym, 5. miejsce
- Anna Uryniuk – 200 m stylem motylkowym, odpadła w eliminacjach (26. czas)
- Aleksandra Miciul, Alicja Pęczak, Anna Uryniuk, Otylia Jędrzejczak – sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym, odpadła w eliminacjach (12. czas)
- Bartosz Kizierowski – 50 m stylem dowolnym, 5. miejsce; 100 m stylem dowolnym, odpadł w eliminacjach (17. czas); 100 m stylem grzbietowym, 5. miejsce
- Mariusz Siembida – 100 m stylem grzbietowym, odpadł w eliminacjach (20. czas)
- Marek Krawczyk – 100 m stylem klasycznym, odpadł w eliminacjach (24. czas); 200 m stylem klasycznym, odpadł w eliminacjach (18. czas)
- Marcin Kaczmarek – 100 m stylem motylkowym, odpadł w eliminacjach (26. czas)
Podnoszenie ciężarów
- Osobny artykuł: Podnoszenie ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Aleksandra Klejnowska – waga lekka, 5. miejsce
- Beata Prei – waga półciężka, 8. miejsce
- Agata Wróbel – waga ciężka, 2. miejsce (srebrny medal)
- Krzysztof Siemion – waga półciężka, 4. miejsce
- Mariusz Rytkowski – waga półciężka, 9. miejsce
- Szymon Kołecki – waga lekkociężka, 2. miejsce (srebrny medal)
- Grzegorz Kleszcz – waga ciężka, 8. miejsce
- Mariusz Jędra – waga ciężka, 9. miejsce
- Paweł Najdek – waga superciężka, 7. miejsce
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Mirosława Sagun – pistolet pneumatyczny 10 m. 16.-20. miejsce
- Renata Mauer-Różańska – karabinek sportowy 3 postawy 50 m, 1. miejsce (złoty medal) ; karabinek pneumatyczny 10 m, 15.-19. miejsce
- Jerzy Pietrzak – pistolet dowolny 50 m, 9.-11. miejsce; pistolet pneumatyczny 10 m, 11.-14. miejsce
- Krzysztof Kucharczyk – pistolet szybkostrzelny 25 m, 7. miejsce
- Andrzej Głyda – rzutki skeet, 14.-18. miejsce
Szermierka
- Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Sylwia Gruchała – floret, odpadła w 1/8 finału (13. miejsce)
- Magdalena Mroczkiewicz – floret, odpadła w 1/8 finału (14. miejsce)
- Anna Rybicka – floret, odpadła w 1/16 finału (24. miejsce)
- Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Wolnicka – floret, 2. miejsce (srebrny medal)
- Sławomir Mocek – floret, odpadł w 1/8 finału (16. miejsce)
- Ryszard Sobczak – floret, odpadł w 1/16 finału (24. miejsce)
- Adam Krzesiński – floret, odpadł w 1/16 finału (26. miejsce)
- Adam Krzesiński, Sławomir Mocek, Ryszard Sobczak – floret, 4. miejsce
- Rafał Sznajder – szabla, odpadł w 1/16 finału (22. miejsce)
- Norbert Jaskot – szabla, odpadł w 1/16 finału (24. miejsce)
- Marcin Sobala – szabla, odpadł w 1/16 finału (26. miejsce)
- Norbert Jaskot, Marcin Sobala, Rafał Sznajder – szabla, 7. miejsce
Tenis stołowy
- Osobny artykuł: Tenis stołowy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Lucjan Błaszczyk – odpadł w 1/8 finału
- Tomasz Krzeszewski – odpadł w eliminacjach grupowych
- Lucjan Błaszczyk, Tomasz Krzeszewski – odpadli w 1/8 finału
Wioślarstwo
- Osobny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Agnieszka Tomczak – jedynki, 8. miejsce
- Elżbieta Kuncewicz, Ilona Mokronowska – dwójki podwójne wagi lekkiej, 8. miejsce
- Piotr Basta, Piotr Bochenek – dwójki bez sternika, 10. miejsce
- Adam Korol, Marek Kolbowicz – dwójki podwójne, 6. miejsce
- Tomasz Kucharski, Robert Sycz – dwójki podwójne wagi lekkiej, 1. miejsce (złoty medal)
- Karol Łazar, Sławomir Kruszkowski, Adam Bronikowski, Michał Wojciechowski – czwórki podwójne, 8. miejsce
- Paweł Jarosiński, Rafał Smoliński, Artur Rozalski, Arkadiusz Sobkowiak – czwórki bez sternika, odpadli w repesażach
Zapasy
- Osobny artykuł: Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Dariusz Jabłoński – styl klasyczny, waga musza, 19. miejsce
- Włodzimierz Zawadzki – styl klasyczny, waga piórkowa, 19. miejsce
- Ryszard Wolny – styl klasyczny, waga lekka, 7. miejsce
- Artur Michalkiewicz – styl klasyczny, waga półśrednia, 9. miejsce
- Andrzej Wroński – styl klasyczny, waga półciężka, 13. miejsce
- Marek Sitnik – styl klasyczny, waga ciężka, 17. miejsce
- Mariusz Dąbrowski – styl wolny, waga lekka, 18. miejsce
- Marcin Jurecki – styl wolny, waga półśrednia, 8. miejsce
- Marek Garmulewicz – styl wolny, waga półciężka, 4. miejsce
Żeglarstwo
- Osobny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000.
- Anna Gałecka – windsurfing Mistral, 11. miejsce
- Monika Bronicka – Europa, 14. miejsce
- Przemysław Miarczyński – windsurfing Mistral, 8. miejsce
- Mateusz Kusznierewicz – Finn, 4. miejsce
- Maciej Grabowski – Laser, 7. miejsce
- Tomasz Stańczyk, Tomasz Jakubiak – 470, 20. miejsce
- Paweł Kacprowski, Paweł Kuźmicki – 49er, 12. miejsce
Zobacz też
- Polscy medaliści letnich igrzysk olimpijskich
- Polska na letnich igrzyskach olimpijskich
- Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich
- p
- d
- e
- p
- d
- e
- ↑ ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach