Mistrzostwa Afryki w Lekkoatletyce 1990
7. Mistrzostwa Afryki w Lekkoatletyce – ogólnoafrykańskie zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Kairze w roku 1990. Stolica Egiptu już po raz trzeci gościła uczestników mistrzostw.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Joseph Gikonyo Kenia | 10.28 | Abdullahi Tetengi Nigeria | 10.36 | Charles-Louis Seck Senegal | 10.38 |
200 m | Joseph Gikonyo Kenia | 20.89 | Abdullahi Tetengi Nigeria | 21.01 | Sunday Bada Nigeria | 21.05 |
400 m | Samson Kitur Kenia | 45.15 | David Kitur Kenia | 46.13 | Sunday Bada Nigeria | 46.19 |
800 m | William Tanui Kenia | 1:46.80 | Robert Kibet Kenia | 1:47.15 | Desta Asgedom Etiopia | 1:47.38 |
1500 m | Moses Kiptanui Kenia | 3:39.51 | Abdelaziz Sahere Maroko | 3:39.53 | David Kibet Kenia | 3:41.49 |
5000 m | Ezequeil Bitok Kenia | 13:33.30 | Andrew Sambu Tanzania | 13:33.90 | Mohamed Issangar Maroko | 13:34.37 |
10 000 m | Chalid Skah Maroko | 28:31.1 | Andrew Sambu Tanzania | 28:31.5 | Addis Abebe Etiopia | 28:34.4 |
Maraton | Tesfaye Tafa Etiopia | 2:33:38 | Belaye Wolashe Etiopia | 2:37:17 | Negash Dube Etiopia | 2:49:42 |
3000 m z przeszkodami | Abdelaziz Sahere Maroko | 8:33.58 | William Mutwol Kenia | 8:34.03 | Bizuneh Yai Tura Etiopia | 8:56.14 |
110 m przez płotki | Moses Oyiki Orode Nigeria | 14.26 | Gideon Yego Kenia | 14.39 | Judex Lefou Mauritius | 14.42 |
400 m przez płotki | Hamidou Mbaye Senegal | 51.10 | Ahmed Ghanem Egipt | 51.16 | Judex Lefou Mauritius | 51.41 |
Skok wzwyż | Othmane Belfaa Algieria | 2.16 | Samson Kebenei Kenia | 2.13 | Khemraj Naiko Mauritius | 2.09 |
Skok o tyczce | Ali Ziouani Maroko | 4.90 | Kersley Gardenne Mauritius | 4.70 | Sid Ali Sabour Algieria | 4.40 |
Skok w dal | Ayodele Aladefa Nigeria | 7.92 | Badara Mbengue Senegal | 7.90 | Amos Rutere Kenia | 7.55 |
Trójskok | Toussaint Rabenala Madagaskar | 16.61 | James Sabulei Kenia | 16.06 | Papa Ladji Konaté Senegal | 15.81 |
Pchnięcie kulą | Robert Welikhe Kenia | 17.57 | Ahmed Kamel Shata Egipt | 17.36 | Mohamed Ismail Muslem Egipt | 16.50 |
Rzut dyskiem | Hassan Ahmed Hamad Egipt | 55.80 | Dhia Kamel Ahmed Egipt | 52.74 | Ikechukwu Chika Nigeria | 52.50 |
Rzut młotem | Sherif Farouk El Hennawi Egipt | 69.60 | Hassan Chahine Maroko | 66.98 | Hakim Toumi Algieria | 66.34 |
Rzut oszczepem | Fidèle Rakotonirina Madagaskar | 69.50 | Pius Bazighe Nigeria | 68.80 | Justin Arop Uganda | 67.76 |
Dziesięciobój | Abdennacer Moumen Maroko | 6983 pkt. | Tommy Ozono Nigeria | 6869 pkt. | Mourad Mahour Bacha Algieria | 6802 pkt. |
Chód na 20 km | Shemsu Hassan Etiopia | 1:29:31 | Abdelwahab Ferguène Algieria | 1:31:00 | Andrew Eyapan Kenia | 1:32:24 |
4 x 100 | Nigeria | 39.85 | Senegal | 40.05 | Wybrzeże Kości Słoniowej | 40.24 |
4 x 400 | Nigeria | 3:04.77 | Maroko | 3:05.89 | Kenia | 3:06.88 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Onyinye Chikezie Nigeria | 11.56 | Chioma Ajunwa Nigeria | 11.63 | Mary Tombiri Nigeria | 11.74 |
200 m | Fatima Yusuf Nigeria | 23.19 | Emily Odoemenam Nigeria | 23.59 | Helena Amoako Ghana | 24.36 |
400 m | Fatima Yusuf Nigeria | 50.85 | Charity Opara Nigeria | 51.68 | Emily Odoemenam Nigeria | 53.3 |
800 m | Maria Mutola Mozambik | 2:13.54 | Edith Nakiyingi Uganda | 2:14.00 | Zewde Haile Mariam Etiopia | 2:15.14 |
1500 m | Maria Mutola Mozambik | 4:25.27 | Edith Nakiyingi Uganda | 4:25.34 | Margaret Ngotho Kenia | 4:27.14 |
3000 m | Derartu Tulu Etiopia | 9:11.21 | Luchia Yishak Etiopia | 9:15.99 | Margaret Ngotho Kenia | 9:16.41 |
10 000 m | Derartu Tulu Etiopia | 33:37.82 | Jane Ngotho Kenia | 33:39.26 | Tigist Moreda Etiopia | 34:24.67 |
100 m przez płotki | Dinah Yankey Ghana | 13.55 | Nezha Bidouane Maroko | 13.70 | Mosun Adesina Nigeria | 13.85 |
400 m przez płotki | Nezha Bidouane Maroko | 57.17 | Omolade Akinremi Nigeria | 57.97 | Omotayo Akinremi Nigeria | 58.83 |
Skok wzwyż | Lucienne N’Da Wybrzeże Kości Słoniowej | 1.80 | Stella Agbaegbu Nigeria | 1.77 | Ifeanyi Aduba Nigeria | 1.68 |
Skok w dal | Chioma Ajunwa Nigeria | 6.13 | Stella Emefesi Nigeria | 5.79 | Nagwa Abd El Hay Riad Egipt | 5.71 |
Pchniecie kulą | Hanan Ahmed Khaled Egipt | 15.21 | Elizabeth Olaba Kenia | 14.26 | Fouzia Fatihi Maroko | 14.12 |
Rzut dyskiem | Zoubida Laayouni Maroko | 53.10 | Hanan Ahmed Khaled Egipt | 49.90 | Elizabeth Olaba Kenia | 45.04 |
Rzut oszczepem | Seraphina Nyauma Kenia | 46.82 | Matilda Kisava Tanzania | 46.44 | Kate Nwani Nigeria | 45.44 |
Siedmiobój | Albertine Koutouan Wybrzeże Kości Słoniowej | 5065 pkt. | Huda Hashem Ismail Egipt | 4716 pkt. | Marie-Lourdes Ally Samba Mauritius | 4501 pkt. |
Chód na 5000 m | Agnetha Chelimo Kenia | 25:45.20 | Méryem Kouch Maroko | 26:36.70 | Amani Mohamed Adel Egipt | 27:11.60 |
4 x 100 | Nigeria | 45.06 | Ghana | 45.87 | Egipt | 46.79 |
4 x 400 | Nigeria | 3:40.04 | Kenia | 3:45.99 | Mauritius | 3:46.94 |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
---|---|---|---|---|---|
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1. | Nigeria | 10 | 10 | 9 | 29 |
2. | Kenia | 9 | 9 | 7 | 25 |
3. | Maroko | 6 | 5 | 2 | 13 |
4. | Etiopia | 4 | 2 | 6 | 12 |
5. | Egipt | 3 | 5 | 4 | 12 |
6. | Wybrzeże Kości Słoniowej | 2 | 0 | 1 | 3 |
7. | Mozambik | 2 | 0 | 0 | 2 |
Madagaskar | 2 | 0 | 0 | 2 | |
9. | Senegal | 1 | 2 | 2 | 5 |
10. | Algieria | 1 | 1 | 3 | 5 |
11. | Ghana | 1 | 1 | 1 | 3 |
12. | Tanzania | 0 | 3 | 0 | 3 |
13. | Uganda | 0 | 2 | 1 | 3 |
14. | Mauritius | 0 | 1 | 5 | 6 |
Bibliografia
- GBRAthletics: African Championships. [dostęp 2009-04-22]. (ang.).
- p
- d
- e
Seniorzy | |
---|---|
Chód |
|
Wieloboje | |
Maraton | |
Półmaraton | |
Biegi przełajowe | |
Juniorzy |
|
Juniorzy młodsi |
|
Chód juniorów | |
Wieloboje juniorów |