Medaliści igrzysk olimpijskich w skokach do wody
Lista medalistów letnich igrzysk olimpijskich w skokach do wody.
Konkurencje obecnie rozgrywane
Mężczyźni
Wieża 10 m indywidualnie
Trampolina 3 m indywidualnie
Źródło: [2]
Wieża 10 m – synchronicznie
Źródło: [3]
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Rosja Igor Łukaszin Dmitrij Sautin | Chiny Hu Jia Tian Liang | Niemcy Jan Hempel Heiko Meyer |
Ateny 2004 | Chiny Tian Liang Yang Jinghui | Wielka Brytania Leon Taylor Peter Waterfield | Australia Mathew Helm Robert Newbery |
Pekin 2008 | Chiny Lin Yue Huo Liang | Niemcy Patrick Hausding Sascha Klein | Rosja Gleb Galperin Dmitrij Dobroskok |
Londyn 2012 | Chiny Cao Yuan Zhang Yanquan | Meksyk Germán Sánchez Iván García | Stany Zjednoczone Nick McCrory David Boudia |
Rio de Janeiro 2016 | Chiny Chen Aisen Lin Yue | Stany Zjednoczone David Boudia Steele Johnson | Wielka Brytania Tom Daley Daniel Goodfellow |
Tokio 2020 | Wielka Brytania Tom Daley Matty Lee | Chiny Cao Yuan Chen Aisen | ROC Oleksandr Bondar Wiktor Minibajew |
Trampolina 3 m – synchronicznie
Źródło: [4]
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Chiny Xiong Ni Xiao Hailiang | Rosja Aleksander Dobroskok Dmitrij Sautin | Australia Robert Newbery Dean Pullar |
Ateny 2004 | Grecja Thomas Bimis Nikolaos Siranidis | Niemcy Tobias Schellenberg Andreas Wels | Australia Steven Barnett Robert Newbery |
Pekin 2008 | Chiny Wang Feng Qin Kai | Rosja Dmitrij Sautin Jurij Kunakow | Ukraina Ilja Kwasza Ołeksij Pryhorow |
Londyn 2012 | Chiny Luo Yutong Qin Kai | Rosja Ilja Sacharow Jewgienij Kuzniecow | Stany Zjednoczone Troy Dumais Kristian Ipsen |
Rio de Janeiro 2016 | Wielka Brytania Jack Laugher Chris Mears | Stany Zjednoczone Sam Dorman Mike Hixon | Chiny Cao Yuan Qin Kai |
Tokio 2020 | Chiny Wang Zongyuan Xie Siyi | Stany Zjednoczone Andrew Capobianco Mike Hixon | Niemcy Patrick Hausding Lars Rüdiger |
Kobiety
Wieża 10 m indywidualnie
Trampolina 3 m indywidualnie
Źródło: [7]
Wieża 10 m – synchronicznie
Źródło: [8]
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Chiny Li Na Sang Xue | Kanada Émilie Heymans Anne Montminy | Australia Rebecca Gilmore Loudy Tourky |
Ateny 2004 | Chiny Lao Lishi Li Ting | Rosja Natalija Gonczarowa Julija Kołtunowa | Kanada Blythe Hartley Émilie Heymans |
Pekin 2008 | Chiny Wang Xin Chen Ruolin | Australia Briony Cole Melissa Wu | Meksyk Paola Espinosa Tatiana Ortiz |
Londyn 2012 | Chiny Chen Ruolin Wang Hao | Meksyk Paola Espinosa Alejandra Orozco | Kanada Meaghan Benfeito Roseline Filion |
Rio de Janeiro 2016 | Chiny Chen Ruolin Liu Huixia | Malezja Cheong Jun Hoong Pandelela Rinong | Kanada Meaghan Benfeito Roseline Filion |
Tokio 2020 | Chiny Chen Yuxi Zhang Jiaqi | Stany Zjednoczone Jessica Parratto Delaney Schnell | Meksyk Gabriela Agúndez Alejandra Orozco |
Trampolina 3 m – synchronicznie
Źródło: [9]
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Sydney 2000 | Rosja Wiera Ilina Julija Pachalina | Chiny Fu Mingxia Guo Jingjing | Ukraina Hanna Sorokina Ołena Żupina |
Ateny 2004 | Chiny Wu Minxia Guo Jingjing | Rosja Wiera Ilina Julija Pachalina | Australia Irina Laschko Chantelle Newbery |
Pekin 2008 | Chiny Guo Jingjing Wu Minxia | Rosja Julija Pachalina Anastasija Pozdniakowa | Niemcy Ditte Kotzian Heike Fischer |
Londyn 2012 | Chiny He Zi Wu Minxia | Stany Zjednoczone Kelci Bryant Abby Johnston | Kanada Jennifer Abel Émilie Heymans |
Rio de Janeiro 2016 | Chiny Shi Tingmao Wu Minxia | Włochy Tania Cagnotto Francesca Dallapé | Australia Maddison Keeney Anabelle Smith |
Tokio 2020 | Chiny Shi Tingmao Wang Han | Kanada Jennifer Abel Mélissa Citrini-Beaulieu | Niemcy Lena Hentschel Tina Punzel |
Konkurencje nierozgrywane
Skoki standardowe z wieży
Źródło: [10]
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Sztokholm 1912 | Erik Adlerz | Hjalmar Johansson | John Jansson |
Antwerpia 1920 | Arvid Wallman | Nils Skoglund | John Jansson |
Paryż 1924 | Richmond Eve | John Jansson | Harold Clarke |
Skok do wody na odległość
Źródło: [11]
Rok i miejsce | Złoto | Srebro | Brąz |
---|---|---|---|
Saint Louis 1904 | William Dickey | Edgar Adams | Leo Goodwin |
Przypisy
- ↑ Diving — Platform, Men. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ a b Diving — Springboard, Men. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Synchronized Platform, Men. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Synchronized Springboard, Men. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Platform, Women. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Plain High, Women (discontinued). olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Springboard, Women. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Synchronized Platform, Women. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Synchronized Springboard, Women. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Diving — Plain High, Men (discontinued). olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- ↑ Plunge For Distance, Men. olympedia.org. [dostęp 2023-01-17]. (ang.).
- p
- d
- e
Pływanie i sporty powiązane
Styl dowolny (zwykle kraul) | |
---|---|
Styl grzbietowy | |
Styl klasyczny | |
Styl motylkowy | |
Styl zmienny | |
Sztafety | |
Sporty powiązane |
- zawody: Mistrzostwa świata
- Mistrzostwa Europy
- Puchar Świata
- medaliści IO: pływanie
- pływanie synchroniczne
- skoki do wody
- piłka wodna
- rekordy: świata
- Europy
- Polski
- p
- d
- e
Medaliści igrzysk olimpijskich według dyscypliny
Letnie |
|
---|---|
Zimowe |
|