Junior-VM i orientering
Juniorverdensmesterskapet i orientering er et internasjonalt orienteringsarrangement som arrangeres hvert år. Den første offisielle utgaven ble holdt i 1990. Påmeldingen er åpen for løpere som er 20 år eller yngre 31. desember året det aktuelle arrangementet arrangeres. Deltakende nasjoner må være medlemmer av Det internasjonale orienteringsforbundet (IOF).
Historie
En internasjonal juniorkonkurranse ble arrangert for første gang i 1983 i Ry i Danmark. Deretter ble en lik konkurranse arrangert i 1984 (i Hartberg i Østerrike) og i 1985 (Font-Romeau, Frankrike). Fra 1986 (i Pecs, Ungarn) til 1989 hadde disse konkurransene status som uoffisielt juniorverdensmesterskap, og ble arrangert i 1987 (Ambleside, England), 1988 (Eupen, Belgia) og i 1989 (Seefeld, Østerrike). Fra og med 1990 (Älvsbyn, Sverige) har arrangementet vært offisielt juniorverdensmesterskap.
I 2020 ble mesterskapet avlyst på grunn av koronapandemien. Mesterskapet skulle vært arrangert i Kocaeli i Tyrkia, men det ble utsatt til 2021. Mesterskapet i 2021 ble også flyttet fra juli til september på grunn av pandemien.
Gjeldende program
Gjeldende program inkluderer:
- Sprint (finale)
- Mellomdistanse (består av kvalifisering og rangerte finaler)
- Langdistanse (finale)
- Stafett
- Sprintstafett (2022-)
Originalt startet junior-VM med klassisk distanse etterfulgt av stafett. Kortdistansen kom med på programmet i 1991, noe som fortsatte til 2004 da kortdistansen ble erstattet av "mellomdistanse" for å synkronisere med VM i orientering. Et uoffisielt sprintløp ble arrangert i 2005 i forbindelse med PostFinance-Sprinten for senior-løpere [1]. Det ble deretter bestemt at sprintdistansen skulle legges til programmet for junior-VM i Litauen i 2006. I 2022 ble sprintstafetten en del av programmet, etter at skogsdistansene ble avlyst på grunn av skogbrannfare. Opprinnelig skulle sprintstafett inn på programmet i 2023.
Arrangørby/sted
År | Dato | Sted |
---|---|---|
1990 | 7.–12. juli | Älvsbyn, Sverige.[1] |
1991 | 7.–13. juli | Berlin, Tyskland.[2] |
1992 | 7.–13. juli | Jyväskylä, Finland |
1993 | 7.–10. juli | Kastelruth, Italia |
1994 | 12.–16. juli | Gdynia, Polen |
1995 | 9.–12. juli | Horsens, Danmark |
1996 | 8.–14. juli | Govora, Romania |
1997 | 7.–13. juli | Leopoldsburg, Belgia |
1998 | 13.–18. juli | Reims, Frankrike |
1999 | 5.–11. juli | Varna, Bulgaria |
2000 | 9.–15. juli | Nové Město na Moravě, Tsjekkia |
2001 | 9.–15. juli | Miskolc, Ungarn |
2002 | 7.–14. juli | Alicante, Spania |
2003 | 7.–12. juli | Põlva, Estland |
2004 | 5.–11. juli | Gdańsk, Polen |
2005 | 11.–16. juli | Tenero, Sveits |
2006 | 2.–7. juli | Druskininkai, Litauen |
2007 | 7.–15. juli | Dubbo, Australia |
2008 | 30. juni–6. juli | Göteborg, Sverige |
2009 | 6.–11. juli | San Martino, Italia |
2010 | 4.–10. juli | Aalborg, Danmark |
2011 | 3.–8. juli | Wejherowo, Polen |
2012 | 8.–13. juli | Košice, Slovakia |
2013 | 30. juni-6. juli | Hradec Králové, Tsjekkia.[3] |
2014 | 22.–27. juli | Borovets, Bulgaria |
2015 | 4.–10. juli | Rauland, Norge |
2016 | 10.–15. juli | Engadin, Sveits |
2017 | 10.-15. juli | Tammerfors, Finland |
2018 | 9.-14. juli | Kecskemét, Ungarn |
2019 | 7.-12. juli | Silkeborg, Danmark |
2021 | 5.-10. september | Kocaeli, Tyrkia |
2022 | 11.-16. juli | Aguiar da Beira, Portugal |
Resultater
Klassisk distanse/Langdistanse
Denne distansen ble kalt "Klassisk distanse" fra 1991 til 2003 og har siden 2004 blitt kalt "Langdistanse".
Herrer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
1990 | Mikael Boström | Jimmy Birklin | Sören Nymalm | |
1991 | Ivars Zagars | Tomas Dolezal | Mikko Lepo | |
1992 | Johan Näsman | Chris Terkelsen | Fredrik Löwegren | |
1993 | Odin Tellesbø | Torben Nørgaard | Tommi Tölkkö | |
1994 | Robert Banach | Janusz Gliszcynski | Tommi Tölkkö | |
1995 | Gabor Domonyik | Mikhail Mamleev | Jani Lakanen | |
1996 | Maricel Olaru | Anders Axenborg | Jani Lakanen | |
1997 | Johan Modig | Vladimir Lucan | Marian Davidik | |
1998 | Håkan Pettersson | Thierry Gueorgiou | Jørgen Rostrup | |
1999 | Andrey Khramov | Mikko Heikelä | Troy de Haas | |
2000 | Jiri Kazda | Pasi Ikonen | Jaromir Svihovsky | |
2001 | Andrey Khramov | Mårten Boström | Michal Smola | |
2002 | Daniel Hubmann | Wojciech Kowalski | Alexei Bortnik | |
2003 | Dmitrij Tsvetkov | Matthias Merz | Daniel Hubmann | |
2004 | Matthias Merz | Martin Johansson | Simonas Krepsta | |
2005 | Olav Lundanes | Andreas Rüdlinger | Philippe Adamski | |
2006 | Anders Skarholt | Olav Lundanes | Markus Puusepp | |
2007 | Olav Lundanes | Magne Dæhli | Christian Bobach | |
2008 | Johan Runesson | Timo Sild | Matthias Kyburz | 10.2 km, 21 poster |
2009 | Gustav Bergman | Søren Bobach | Martin Hubmann | 9.5 km, 29 poster |
2010 | Pavel Kubat | Johan Runesson | Matthias Kyburz | 11.3 km, 31 poster |
2011 | Yngve Skogstad | Robert Merl | Lucas Basset | 11.1 km, 23 poster |
2012 | Eskil Kinneberg | Marius Thrane Ødum | Gleb Tikhonov | 11.5 km, 23 poster |
2013 | Piotr Parfianowicz[3] | Florian Schneider[3] | Andrey Kozyrev[3] | 9.9 km, 21 poster |
2014 | Anton Johansson | Assar Hellström | Marek Minár | 10.2 km, 23 poster |
2015 | Olli Ojanaho | Simon Hector | Andreas Sølberg | 10.7 km, 24 poster |
2016 | Joey Hadorn | Thomas Curiger | Isac von Krusenstierna | 8.8 km, 21 poster |
2017 | Olli Ojanaho | Simon Imark | Simon Hector | 10.7 km, 21 poster |
2018 | Kasper Fosser | Mathieu Perrin | Daniel Vandas | 15,0 km, 29 poster |
2019 | Kasper Fosser | Elias Jonsson | Aston Key | 10,0 km, 24 poster |
2021 | Basile Basset | Søren Thrane Ødum | Ferenc Jonas | 11,0 km, 24 poster |
2022 | Noel Braun | Kornelius Kriszat-Løvfald | Touko Seppä | 10,8 km, 24 poster |
Damer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
1990 | Torunn Fossli | Marlena Jansson | Mari Lukkarinen | |
1991 | Mari Lukkarinen | Marcela Kubatkova | Katarina Allberg | |
1992 | Barbara Bączek | Johanna Tiira | Hanne Staff | |
1993 | Liisa Anttila | Tenna Nørgaard | Hana Dolezelova | |
1994 | Christina Grøndahl | Pia Olsson | Ewa Kozlowska | |
1995 | Christina Grøndahl | Lenka Cechova | Katerina Miksova | |
1996 | Enikö Fey | Katerina Pracna | Karin Schmalfeld | |
1997 | Simone Luder | Hanna Heiskanen | Regula Hulliger | |
1998 | Hanna Heiskanen | Tatiana Pereliaeva | Eva Jurenikova | |
1999 | Regula Hulliger | Tatiana Pereliaeva | Katalin Hecz | |
2000 | Tatiana Pereliaeva | Marianne Riddervold | Nataliya Potopalska | |
2001 | Dana Brožková | Pinja Satri | Daria Smolik | |
2002 | Tiina Kivimäki | Michaela Przyczkova | Minna Kauppi | |
2003 | Martina Dockalova | Anni-Maija Fincke | Helena Jansson | |
2004 | Silja Tarvonen | Seline Stadler | Allison O'Neill | |
2005 | Mari Fasting | Elise Egseth | Paula Iso-Markku | |
2006 | Hanny Allston | Betty Ann Bjerkreim Nilsen | Elin A Skantze | |
2007 | Siri Ulvestad | Kine Hallan Steiwer | Heini Saarimäki | |
2008 | Jenny Lönnkvist | Beata Falk | Siri Ulvestad | 6.7 km, 15 poster |
2009 | Ida Bobach | Jenny Lönnkvist | Marika Teini | 5.7 km, 18 poster |
2010 | Ida Bobach | Therese Klintberg | Sari Anttonen | 7.3 km, 22 poster |
2011 | Ida Bobach | Emma Klingenberg | Tove Alexandersson | 7.7 km, 20 poster |
2012 | Kirsi Nurmi | Frida Sandberg | Emily Kemp | 7.7 km, 13 poster |
2013 | Lisa Risby[3] | Sara Hagström[3] | Ekaterina Savkina[3] | 7.1 km, 15 poster |
2014 | Gunvor Hov Høydal | Sara Hagström | Emmi Jokela | 7.2 km, 16 poster |
2015 | Sara Hagström | Anna Haataja | Sandrine Müller | 7.3 km, 16 poster |
2016 | Anna Haataja | Valerie Aebischer | Sofie Bachmann | 6.5 km, 16 poster |
2017 | Simona Aebersold | Veera Klemettinen | Sofie Bachmann | 7.6 km, 18 poster |
2018 | Simona Aebersold | Zsofia Sarkozy | Tereza Janošíková | 10,2 km, 18 poster |
2019 | Veronika Kalinina Ida Haapala | Grace Molloy | 6,5 km, 18 poster | |
2021 | Lilly Graber | Lucie Semikova | Viktória Mag | 7,0 km, 18 poster |
2022 | Hanna Lundberg | Eeva-Liina Ojanaho | Oda Scheele | 7,3 km, 20 poster |
Kort-/Mellomdistanse
Denne distansen ble kalt "Kortdistanse" fra 1991 til 2003. Siden 2004 har den blitt kalt "Mellomdistanse".
Herrer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
1991 | Janusz Porzycz | Mikko Lepo | Stefan Sandahl | 6.02 km, 14 poster, 48 deltakere |
1992 | Mikko Lepo | Bernt Bjørnsgaard | Joakim Carlson | 3.6 km, 10 poster |
1993 | Vaclav Zakouril | Bernt Bjørnsgaard | Miko Lepo | |
1994 | Jon Engkvist | Holger Hott Johansen | Tommi Toikko | 5.2 km, 12 poster |
1995 | Domonyik Gábor | Tomas Zakouril | Mikhail Mamleev | 4.675 km, 11 poster, 142 deltakere |
1996 | Domonyik Gábor | Johan Modig | Horatio Grecu | |
1997 | Jørgen Rostrup | Rikard Gunnarsson | Per Öberg | 5.0 km, 18 poster, 60 deltakere |
1998 | Jørgen Rostrup | Rikard Gunnarsson | Håkan Peterson | |
1999 | Jonne Lakanen | Sergey Detkov | Thierry Gueorgiou | 4.8 km, 14 poster |
2000 | Michal Smola | Zbyněk Hora | Jaromír Švihovský | |
2001 | Marius Bjugan | Jan Troeng | Michal Smola | 4.808 km, 13 poster |
2002 | Erik Andersson | Tuomas Tervo | Jörgen Wickholm | 4.65 km, 14 poster |
2003 | Matthias Merz | Tuomas Tervo | Aleksei Bortnik | 3.6 km, 11 poster |
2004 | Audun Bjerkreim Nilsen | Matthias Merz | Simonas Krepsta | 4.61 km, 14 poster |
2005 | Fabian Hertner | Philippe Adamski | Hannu Airila | 3.5 km, 17 poster |
2006 | Jan Benes Søren Bobach | Olav Lundanes | 4.4 km | |
2007 | Olav Lundanes | Petter Eriksson | Martin Hubmann | 4.5 km, 22 poster |
2008 | Johan Runesson | Ulf Forseth Indgaard | Søren Bobach | 4.1 km, 16 poster |
2009 | Olli-Markus Taivainen | Philipp Sauter | Ulf Forseth Indgaard | 4.1 km, 19 poster |
2010 | Gaute Hallan Steiwer | Jonas Leandersson | Olle Boström | 4.7 km, 23 poster |
2011 | Topias Tiainen Robert Merl Dmitrij Nakonechnyy | 4.2 km, 17 poster | ||
2012 | Matt Ogden | Jan Petržela | Florian Schneider | 4.8 km, 19 poster |
2013 | Emil Svensk[3] | Anton Johansson[3] | Jens Wängdahl[3] | 3.6 km, 17 poster |
2014 | Miika Kirmula | Riccardo Scalet | Olli Ojanaho | 3.8 km, 16 poster |
2015 | Olli Ojanaho | Erik Andersson | Sven Hellmüller | 4.2 km, 19 poster |
2016 | Thomas Curiger | Joey Hadorn | Audun Heimdal | 3.8 km, 17 poster |
2017 | Olli Ojanaho | Audun Heimdal | Simon Imark | 4.1 km, 17 poster |
2018 | Jesper Svensk | Simon Imark | Henrik Johannesson | 4,4 km, 17 poster |
2019 | Kasper Fosser | Guilhem Elias | Lukas Liland | 4,7 km, 17 poster |
2021 | Axel Elmblad | Viktor Svensk | Ferenc Jónás | 4,2 km, 16 poster |
2022 | Zoltan Bujdoso | Edvin Nilsson | Touko Seppä | 4,0 km, 16 poster |
Damer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
1991 | Kristin Liebich | Johanna Tiira | Karolina Arewång | 4.43 km, 11 poster 48 deltakere |
1992 | Barbara Bączek | Riita Korpela | Elisabeth Ingvaldsen | 2.8 km, 8 poster 49 deltakere |
1993 | Tenna Nørgaard | Satu Mäkitammi | Liisa Anttila | 3.35 km, 12 poster |
1994 | Synne Lea | Pia Olsson | Terhi Hyttinen | 3.9 km, 9 poster |
1995 | Christina Gröndahl | Karin Schmalfeld | Iva Navratilova | 3.52 km, 10 poster, 101 deltakere |
1996 | Enikõ Fey | Annika Björk | Julia Morozova | 3.79 km, 9 poster, 113 deltakere |
1997 | Hanna Heiskanen | Katerina Miksova | Heli Jukkola | 4.2 km, 14 poster |
1998 | Tatiana Pereliaeva | Astrid Fritschi | Hanna Heiskanen | |
1999 | Regula Hulliger | Salla Sukki | Johanna Seppinen | 3.95 km, 14 poster |
2000 | Camilla Berglund | Maria Bergkvist | Minna Kauppi | |
2001 | Minna Kauppi | Ieva Sargautyte | Kajsa Nilsson | 3.903 km, 11 poster |
2002 | Minna Kauppi | Indre Valaite | Martina Fritschy | 3.8 km, 13 poster |
2003 | Laura Hokka | Signe Søes | Eveli Saue | 3.7 km, 12 poster |
2004 | Helena Jansson | Radka Brožková | Anni-Maija Fincke | 4.13 km, 12 poster |
2005 | Anna Persson | Heini Wennman | Hanny Allston | 3.0 km, 14 poster |
2006 | Betty Ann Bjerkreim Nilsen | Ulrika Uotila | Signe Klinting | 3.6 km, 14 poster |
2007 | Jenny Lönnkvist | Ida Marie Næss Bjørgul | Tatyana Mendel Saila Kinni | 3.6 km, 21 poster |
2008 | Venla Niemi | Beata Falk | Karine D`Harreville | 3.0 km, 12 poster |
2009 | Tove Alexandersson | Britt Ingunn Nydal | Ida Bobach | 3.1 km, 15 poster |
2010 | Tove Alexandersson | Lilian Forsgren | Sarina Jenzer | 3.9 km, 20 poster |
2011 | Ida Bobach | Tove Alexandersson | Emma Klingenberg | 3.5 km, 14 poster |
2012 | Tove Alexandersson | Frida Sandberg | Sandrine Müller | 3,6 km, 17 poster |
2013 | Miri Thrane Ødum[3] | Lisa Risby[3] | Mathilde Rundhaug[3] | 3.0 km, 14 poster |
2014 | Sina Tommer Sara Hagström | Andrea Svensson | 3,1 km, 15 poster | |
2015 | Anine Ahlsand | Johanna Öberg | Sandrine Müller | 3.6 km, 18 poster |
2016 | Simona Aebersold | Aleksandra Hornik | Johanna Öberg | 3.1 km, 17 poster |
2017 | Simona Aebersold | Linnea Golsäter | Veera Klemettinen | 3,5 km, 16 poster |
2018 | Csilla Gárdonyi | Sanna Fasth | Barbora Chaloupska | 3,6 km, 14 poster |
2019 | Isa Envall | Fiona Bunn | Tereza Janošíková | 4,3 km, 14 poster |
2021 | Hanna Lundberg | Lilly Graber | Tilda Östberg | 3,5 km, 15 poster |
2022 | Hanna Lundberg | Elsa Sonneson | Eeva-Liina Ojanaho | 3,5 km, 14 poster |
Sprint
Denne konkurranseformen ble for første gang arrangert i Litauen i 2006.
Herrer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
2006 | Mikael Kristensson | Patrik Karlsson | Ruslan Glebov | 3.2 km, 16 poster |
2007 | Vojtech Kral | Olav Lundanes | Ivan Sirakov | 3.25 km, 18 poster |
2008 | Stepan Kodeda | Johan Runesson | Søren Bobach | 2.81 km, 16 poster |
2009 | Matthias Kyburz | Milos Nykodym | Martin Hubmann | 3.1 km, 24 poster |
2010 | Rasmus Thrane Hansen | Kristian Jones | Vegard Dannielsen | 2.65 km, 22 poster |
2011 | Lucas Basset | Andreu Blanes | Florian Howald | 2.9 km, 23 poster |
2012 | Gleb Tikhonov | Jan Petrzela | Eskil Kinneberg | 2.9 km, 20 poster |
2013 | Florian Schneider[3] | Michal Hubáček[3] | Tim Robertson[3] | 2.4 km, 21 poster |
2014 | Tim Robertson | Piotr Parfianowicz | Anton Johansson | 3.0 km, 20 poster |
2015 | Tim Robertson | Aleksi Niemi | Algirdas Bartkevicius | 2.9 km, 17 poster |
2016 | Joey Hadorn | Thomas Curiger | Isac von Krusenstierna | 3.7 km, 19 poster |
2017 | Olli Ojanaho | Tommy Hayes | Joey Hadorn | 3.5 km, 23 poster |
2018 | Colin Kolbe | Matthew Fellbaum | Kasper Fosser | 4,1 km, 24 poster |
2019 | Aston Key | Samuel Pihlström | Guilhem Elias | 3,3km, 23 poster |
2021 | Francesco Mariani | Touko Seppä | Axel Elmblad | 3,5 km, 15 poster |
2022 | Axel Elmblad | Tobias Alstad | Mikkel Holt Ilian Angeli Basile Basset | 3,3 km, 19 poster |
Damer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
2006 | Ingunn Hultgreen Weltzien | Hanny Allston | Eva Svensson | 2.5 km, 13 poster 121 deltakere |
2007 | Eva Svensson | Sarka Svobodna | Maja Alm | 2.7 km, 17 poster |
2008 | Emma Klingenberg | Silje Ekroll Jahren | Jenny Lönnkvist | 2.56 km, 13 poster |
2009 | Jenny Lönnkvist | Ida Bobach | Tereza Novotna | 2.5 km, 21 poster |
2010 | Ida Bobach | Hanna Wiśniewska | Monika Gajda | 2.33 km, 19 poster |
2011 | Ida Bobach | Emma Klingenberg | Tereza Novotná | 2.5 km, 22 poster |
2012 | Tove Alexandersson | Emma Klingenberg | Frida Sandberg | 2.3 km, 17 poster |
2013 | Heidi Mårtensson[3] | Nicoline Friberg Klysner[3] | Anastasia Denisova[3] | 2.1 km, 19 poster |
2014 | Sara Hagström | Heidi Mårtensson | Miri Thrane Ødum | 2.5 km, 17 poster |
2015 | Simona Aebersold | Heidi Mårtensson | Karoliina Ukskoski | 2.4 km, 13 poster |
2016 | Simona Aebersold | Anna Dvorianskaia | Anna Haataja | 3.3 km, 16 poster |
2017 | Simona Aebersold | Tereza Janošíková | Linnea Golsäter | 3.0 km, 21 poster |
2018 | Simona Aebersold | Tereza Janošíková | Csilla Gárdonyi | 3,7 km, 21 poster |
2019 | Eline Gemperle | Tilda Östberg | Grace Molloy | 2,9 km, 17 poster |
2021 | Malin Agervig Kristiansson | Hanna Lundberg | Cécile Calandry | 3,0 km, 13 poster |
2022 | Elisa Mattila | Lilly Graber | Anna Karlová | 3,0 km, 18 poster |
Stafett
Herrer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
1990 | Finland Mikael Boström Sören Nymalm Kimmo Liljeström | Sverige Mikael Palmberg Klas Karlsson Jimmy Birklin | Norge Tore Sandvik Espen Bergstrøm Harald Bakke | |
1991 | Sverige Fredrik Löwegren Magnus Palmberg Andreas Nilsson | Sovjetunionen Girts Vegeris Janis Ozolins Ivars Zagars | Tsjekkoslovakia Aleš Drahoňovský Tomáš Doležal Libor Zřídkaveselý | |
1992 | Finland Aarto Hirvi Marko Pitkänen Mikko Lepo | Norge Knut Aalde Stein Krogstad Thormod Berg | Sverige Anders Åkerman Johan Näsman Fredrik Löwegren | |
1993 | Finland Simo Martomaa Tommi Tölkkö Mikko Lepo | Norge Holger Hott Johansen Bernt Bjørnsgaard Odin Tellesbø | Polen Robert Banach Dariusz Mikusinski Janusz Porzycs | |
1994 | Russland Ivan Murashov Mikhail Mamleev Valentin Novikov | Finland Jarkko Huovila Lasse Torpo Simo Martomaa | Ungarn Tamas Kronvald Ferenc Levai Gabor Domonyik | |
1995 | Danmark Jesper Damgaard Mads Ingvardsen Troels Nielsen | Ungarn Kolos Vadja Lajos Sarecz Gabor Domonyik | Finland Ville Repo Jarkko Huovila Miika Hernelahti | |
1996 | Tsjekkia Michal Horacek Vladimir Lucan Lubos Mateju | Slovakia Frantisek Libant Maros Bukovac Marian Davidik | Sveits Urs Müller David Schneider Adrian Klauser | |
1997 | Sverige Jonas Pilblad Johan Modig Per Öberg | Tsjekkia Lukas Prinda Michal Horacek Vladimir Lucan | Slovakia Frantisek Libant Igor Patras Marian Davidik | |
1998 | Sverige Rikard Gunnarsson Mats Troeng Håkan Peterson | Finland Pasi Ikonen Samuli Salmenoja Jonne Lakanen | Frankrike Thierry Gueorgiou J-Baptiste Bourrin François Gonon | |
1999 | Finland Pasi Ikonen Jonne Lakanen Mikko Heikelä | Frankrike Benoit Peyvel Thierry Gueorgiou François Gonon | Sveits Beat Studer Christian Ott Felix Bentz | |
2000 | Tsjekkia Jirí Kazda Jaromí Svihovský Michal Smola | Sverige Erik Öhlund David Andersson Peter Öberg | Finland Timo Saarinen Markus Lindeqvist Pasi Ikonen | |
2001 | Tsjekkia Jan Mrazek Jaromir Vlach Michal Smola | Polen Maciej Grabowski Wojciech Kowalski Wojciech Dwojak | Sverige David Andersson Erik Andersson Jan Troeng | |
2002 | Sveits Matthias Merz Daniel Hubmann Lukas Ebneter | Finland Tuomas Tervo Juha-Matti Huhtanen Jörgen Wickholm | Sverige Anders Holmberg Johan Höij Erik Andersson | |
2003 | Russland Dmitrij Tsvetkov Dmitrij Jekaterinin Aleksei Bortnik | Norge Kristian Dalby Lars Skjeset Audun Weltzien | Sveits Hannes Friederich Matthias Merz Daniel Hubmann | |
2004 | Sverige Johan Lindahl Mattias Millinger Martin Johansson | Tsjekkia Jan Palas Jan Šedivý Jan Procházka | Sveits Andreas Rüdlinger Fabian Hertner Matthias Merz | |
2005 | Norge Øystein Sørensen Magne Dæhli Olav Lundanes | Tsjekkia Adam Chromy Jan Benes Jan Palas | Sverige John Fredriksson Erik Rost Mikael Kristensson | |
2006 | Estland Mihkel Jarveoja Timo Sild Markus Puusepp | Sverige Fredrik Johansson John Fredriksson Mikael Kristensson | Norge Anders Skarholt Erik Sagvolden Olav Lundanes | |
2007 | Tsjekkia Stepan Kodeda Jan Benes Adam Chromy | Norge Torgeir Nørbech Magne Dæhli Olav Lundanes | Latvia Mikus Zagata Kalvis Mihailovs Anatolijis Tarasovs | |
2008 | Sverige Erik Liljekvist Olle Boström Johan Runesson | Russland 2 Yury Kiryanov Georgy Mavchun Dmitrij Masnyy | Norge Ulf Forseth Indgaard Bjørn Danielsen Ekeberg Erik Sagvolden | |
2009 | Sverige Olle Boström Albin Ridefelt Gustav Bergman | Sveits Philipp Sauter Matthias Kyburz Martin Hubmann | Danmark Marius Thrane Ødum Rasmus Thrane Hansen Søren Bobach | |
2010 | Norge Gaute Hallan Steiwer Eskil Kinneberg Vegard Danielsen | Sverige Olle Boström Gustav Bergman Johan Runesson | Danmark Andreas Hougaard Boesen Marius Thrane Ødum Rasmus Thrane Hansen | |
2011 | Polen Piotr Parfianowicz Rafał Podziński Michal Olejnik | Sverige Jonas Nordstrom Richard Olsson Albin Ridefelt | Tsjekkia Michal Hubacek Marek Schuster Pavel Kubat | |
2012 | Russland Ivan Kuchmenko Andrey Kozyrev Gleb Tikhonov | Danmark Jakob Ekhard Edsen Thor Nørskov Marius Thrane Ödum | Norge Jon Aukrust Osmoen Håkon Jarvis Westergård Eskil Kinneberg | |
2013 | Tsjekkia Marek Schuster Adam Chloupek Michal Hubacek | Sverige Anton Johansson Jens Wängdahl Emil Svensk | Russland Ivan Kuchmenko Dmitrij Polyakov Andrey Kozyrev | |
2014 | Sverige Assar Hellström Simon Hector Anton Johansson | Tsjekkia Ondrej Semík Jonás Hubácek Marek Minár | Sveits Jonas Egger Tobia Pezzati Sven Hellmüller | |
2015 | Finland Topi Raitanen Aleksi Niemi Olli Ojanaho | Norge 2 Håkon Fruseth Christiansen Anders Felde Olaussen Markus Holter | Sverige Emil Granqvist Erik Andersson Simon Hector | |
2016 | Sveits Thomas Curiger Riccardo Rancan Joey Hadorn | Sverige Anton Forsberg Simon Hector Isac von Krusenstierna | Finland Topias Ahola Anton Kuuka Olli Ojanaho | |
2017 | Norge Kasper Fosser Elias Jonsson Audun Heimdal | Finland Akseli Ruohola Aleksi Sorsa Olli Ojanaho | Russland Danil Kashin Kiril Komarov Mikhail Kuleshov | |
2018 | Norge Håvard Eidsmo Elias Jonsson Kasper Fosser | Sverige Jesper Svensk Simon Imark Isac von Krusenstierna | Tsjekkia Vojtěch Sýkora Tomáš Křivda Daniel Vandas | |
2019 | Norge Lukas Liland Elias Jonsson Kasper Fosser | Sverige 2 Samuel Pihlström Gustav Runefors Axel Granqvist | Frankrike Guilhem Haberkorn Quentin Moulet Guilhem Elias | |
2021 | Sverige Noel Braun Viktor Svensk Axel Elmblad | Ungarn Péter Nagy Zoltán Bujdosó Ferenc Jónás | Sveits Pascal Schmid Pascal Schärer Florian Freuler | |
2022 | Sverige Jesper Johansson Edvin Nilsson Noel Braun | Finland Aaro Ojala Akseli Virtanen Touko Seppä | Norge Mikkel Holt Martin Vehus Skjerve Kornelius Kriszat-Løvfald |
Damer
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
1990 | Norge Hanne Staff Torunn Fossli Sæthre Hanne Sandstad | Sverige Gunilla Svärd Karin Wollbrand Marlena Jansson | Finland Tuija Tammerin Eija Kujansuu Mari Lukkarinen | offisielt løp? |
1991 | Finland Johanna Tiira Sanna Turakainen Mari Lukkarinen | Tyskland Katrin Renger Christin Libich Anke Xylander | Norge Hanne Staff Miri Jörgensen Berit Sofie Grydeland | |
1992 | Sverige Lena Hasselström Maria Sandström Hanna Larsson | Finland Riitta Korpela Sanna Turakainen Johanna Tiira | Norge Hanne Staff Miri Jörgensen Elisabeth Ingvaldsen | |
1993 | Sveits Brigitte Grüniger Käthi Widler Marie-Luce Romanens | Finland Satu Mäkitammi Katja Honkala Liisa Anttila | Norge Birgitte Husebye Miri Jörgensen Elisabeth Ingvaldsen | |
1994 | Sverige Pia Olsson Kristina Kull Annika Björk | Finland Satu Mäkitammi Henna-Riikka Huhta Anu Heikkilä | Polen Malgorazata Stankiewicz Aneta Jablonska Ewa Kozlowska | |
1995 | Tsjekkia Katarina Miksova Katarina Pracna Eva Jurenikova | Sverige Maria Dahlin Kristin Backåkers Annika Björk | Sveits Susi Widler Susanne Wehrli Sara Wegmüller | |
1996 | Romania Eniko Gall Zsuzsa Fey Enikö Fey | Sveits Simone Luder Regula Hulliger Sara Wegmüller | Russland Julia Morozova Olga Trekhova Tatiana Pereliaeva | |
1997 | Sverige Emma Engstrand Jenny Johansson Catalina Asp | Tsjekkia Zuzana Macuchova Vendula Klechova Michaela Skoumalova | Sveits Sara Wegmüller Regula Hulliger Simone Luder | |
1998 | Finland Heli Jukkola Riina Kuuselo Hanna Heiskanen | Russland Tatiana Kostyleva Galina Galkina[4] Tatiana Pereliaeva | Sveits Astrid Fritschi Simone Luder Regula Hulliger | |
1999 | Russland Tatiana Kostyleva Eugenia Belova Tatiana Pereliaeva | Ukraina Irina Kupriyanova Viktoria Plokhenko Nataliya Potopalska | Sveits Angela Wild Astrid Fritschi Regula Hulliger | |
2000 | Russland Julia Sedina Eugenia Belova Tatiana Pereliaeva | Sverige Maria Bergkvist Kajsa Guterstam Camila Berglund | Finland Sara Forsström Maria Rantala Minna Kauppi | |
2001 | Sverige Anna Lampinen Kajsa Nilsson Maria Bergkvist | Tsjekkia Dana Brožková Iva Rufferova Martina Dockalova | Finland Pinja Satri Bodil Holmström Minna Kauppi | |
2002 | Sveits Franziska Wolleb Martina Fritschy Lea Müller | Finland Tiina Kivimäki Pinja Satri Minna Kauppi | Sverige Helena Jansson Lina Persson Anna Lampinen | |
2003 | Finland Annamaria Väli-Klemelä Heini Wennman Silja Tarvonen | Sverige Anna Lampinen Sofia Karlsson Helena Jansson | Norge Marte Grande Ostby Betty Ann Bjerkreim Nilsen Line Hagman | |
2004 | Sverige Elina Skantze Anna Persson Helena Jansson | Finland Anni-Maija Fincke Heini Wennman Silja Tarvonen | Norge Elise Egseth Betty Ann Bjerkreim Nilsen Jorid Flatekval | |
2005 | Norge Elise Egseth Mari Fasting Betty Ann Bjerkreim Nilsen | Sverige Elina Skantze Helena Jansson Anna Persson | Finland Saila Kinni Paula Iso-Markku Silja Tarvonen | |
2006 | Russland Ekaterina Terekhova Tatiana Kozlova Maria Shilova | Sverige Linnea Lindstrom Anna Persson Eva Svensson | Finland Sofia Haajanen Saila Kinni Heini Wennman | |
2007 | Norge Kine Hallan Steiwer Silje Ekroll Jahren Siri Ulvestad | Sverige Eva Svensson Sara Eskilsson Jenny Lönnkvist | Sveits Sara Würmli Judith Wyder Sabine Hauswirth | |
2008 | Sverige Beata Falk Lina Strand Jenny Lönnkvist | Danmark Ida Bobach Signe Klinting Maja Alm | Norge 2 Annette Baklid Kine Hallan Steiwer Mariann Ulvestad | |
2009 | Sveits Fiona Kirk Sophie Tritschler Julia Gross | Norge Britt Ingunn Nydal Elen-Katrine Skjerve Mari Jevne Arnesen | Danmark Emma Klingenberg Ida Bobach Signe Klinting | |
2010 | Danmark Emma Klingenberg Ida Bobach Signe Klinting | Tsjekkia Denisa Kosova Jana Knapova Tereza Novotna | Russland Natalia Vinogradova Anastasia Tikhonova Anastasia Trubkina | |
2011 | Sverige Helena Karlsson Linea Martinsson Tove Alexandersson | Tsjekkia Adelka Indrakova Denisa Kosova Tereza Novotna | Danmark Ita Klingenberg Emma Klingenberg Ida Bobach | |
2012 | Danmark Stine Bagger Hagner Ita Klingenberg Emma Klingenberg | Sverige Helena Karlsson Frida Sandberg Tove Alexandersson | Sveits Mirjam Hellmüller Marion Aebi Sandrine Müller | |
2013 | Tsjekkia Lenka Knapova Katerina Chroma Vendula Horcickova | Finland Anna Haataja Henna-Riikka Haikonen Johanna Hulkkonen | Sverige Andrea Svensson Hilda Forsgren Tilda Johansson | |
2014 | Sverige Tilda Johansson Frida Sandberg Sara Hagström | Norge Heidi Mårtensson Gunvor Hov Høydal Mathilde Rundhaug | Sveits Paula Gross Sina Tommer Lisa Schubnell | |
2015 | Sverige Andrea Svensson Johanna Öberg Sara Hagström | Sveits Sofie Bachmann Simona Aebersold Sandrine Mueller | Norge 2 Heidi Mårtensson Tonje Vassend Marie Olaussen | |
2016 | Sveits Paula Gross Sofie Bachmann Simona Aebersold | Finland Hanhijarvi Leenukka Enni Jalava Anna Haataja | Norge Ingrid Lundanes Anine Lome Ingeborg Eide | |
2017 | Sverige Lisa Jonsson Nordin Sanna Fast Linnea Golsäter | Sveits Valerie Aebischer Sofie Bachmann Simona Aebersold | Norge Victoria Hæstad Bjørnstad Ingrid Lundanes Marie Olaussen | |
2018 | Russland Dasha Panchenko Kristina Smirnova Veronika Kalinina | Tsjekkia Tereza Cechova Barbora Chaloupska Tereza Janošíková | Norge Ragne Wiklund Malin Sandstad Victoria Hæstad Bjørnstad | |
2019 | Storbritannia Megan Keith Fiona Bunn Grace Molloy | Russland Irina Lazareva Kristina Smirnova Veronika Kalinina | Sverige 2 Ella Olsson Johanna Källvik Leufven Alva Sonesson | |
2021 | Sverige Tilda Östberg Petrina Costermans Hanna Lundberg | Ungarn Boglárka Czakó Viktória Mag Csilla Gárdonyi | Tsjekkia Michaela Dittrichova Lucie Semikova Marketa Muličková | |
2022 | Sverige Hilda Holmqvist Johansson Elsa Sonesson Hanna Lundberg | Ungarn Boglárka Czakó Viktória Mag Rita Máramarosi | Finland Elsa Ankelo Sallo Isoherranen Eeva-Liina Ojanaho |
Sprintstafett
Denne konkurranseformen ble første gang arrangert i Portugal i 2022.
År | Gull | Sølv | Bronse | Merknad |
---|---|---|---|---|
2022 | Norge Oda Scheele Mikkel Holt Tobias Alstad Pia Young Vik | Ungarn Boglárka Czakó Péter Nagy Zoltán Bujdosó | Tsjekkia Michaela Dittrichova Jakub Chaloupský Daniel Bolehovský |
Medaljestatistikk
Oppdatert etter junior-VM i Finland i 2017.
Medaljeoversikt | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Sverige | 43 | 50 | 31 | 124 |
2 | Finland | 31 | 30 | 37 | 98 |
3 | Norge | 27 | 24 | 24 | 75 |
4 | Sveits | 25 | 15 | 30 | 70 |
5 | Danmark | 17 | 13 | 12 | 42 |
6 | Tsjekkia | 16 | 22 | 11 | 49 |
7 | Russland | 13 | 7 | 13 | 33 |
8 | Polen | 6 | 6 | 4 | 16 |
9 | Romania | 4 | 0 | 1 | 5 |
10 | Ungarn | 3 | 1 | 2 | 6 |
11 | New Zealand | 3 | 1 | 1 | 5 |
12 | Frankrike | 1 | 3 | 5 | 9 |
13 | Tyskland | 1 | 2 | 1 | 4 |
14 | Australia | 1 | 1 | 2 | 4 |
14 | Estland | 1 | 1 | 2 | 4 |
16 | Sovjetunionen | 1 | 1 | 0 | 2 |
16 | Østerrike | 1 | 1 | 0 | 2 |
18 | Litauen | 0 | 2 | 3 | 5 |
19 | Tsjekkoslovakia | 0 | 2 | 1 | 3 |
19 | Slovakia | 0 | 1 | 2 | 3 |
21 | Ukraina | 0 | 1 | 2 | 3 |
21 | Storbritannia | 0 | 1 | 1 | 2 |
23 | Spania | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Italia | 0 | 1 | 0 | 1 |
25 | Bulgaria | 0 | 0 | 1 | 1 |
25 | Latvia | 0 | 0 | 1 | 1 |
25 | Canada | 0 | 0 | 1 | 1 |
25 | Belarus | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 186 | 179 | 181 | 546 |
I 2006 vant Hanny Allston (Johanna Allston) fra Australia langdistansen i junior-VM. Dette var første gang en ikke-europeisk løper tok gull i junior-VM.
Se også
Referanser
- ^ «Junior World Orienteering Championships 1990». International Orienteering Federation. Besøkt 21. november 2015.
- ^ «Junior World Orienteering Championships 1991». International Orienteering Federation. Besøkt 21. november 2015.
- ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s «Junior World Orienteering Championships 2013». International Orienteering Federation. Besøkt 21. november 2015.
- ^ Galkina is nee of Galina Vinogradova.