1974-es úszó-Európa-bajnokság
Úszó-Európa-bajnokság (1974) | |||
Adatok | |||
Ország | Ausztria | ||
Rendező város | Bécs | ||
Dátum | augusztus 18–25. | ||
Versenyszámok | 37 | ||
|
1974-es úszó-Európa-bajnokság Bécs, Ausztria Amszterdam, Hollandia | ||
---|---|---|
Műugrás | ||
Egyéni | ||
3 m | férfi | női |
10 m | férfi | női |
Szinkronúszás | ||
egyéni | ||
páros | ||
csapat | ||
Úszás | ||
Gyorsúszás | ||
100 m | férfi | női |
200 m | férfi | női |
400 m | férfi | női |
800 m | női | |
1500 m | férfi | |
Hátúszás | ||
100 m | férfi | női |
200 m | férfi | női |
Mellúszás | ||
100 m | férfi | női |
200 m | férfi | női |
Pillangó | ||
100 m | férfi | női |
200 m | férfi | női |
Vegyesúszás | ||
200 m | férfi | női |
400 m | férfi | női |
Gyorsváltó | ||
4 × 100 m | férfi | női |
4 × 200 m | férfi | |
Vegyes váltó | ||
4 × 100 m | férfi | női |
Vízilabda | ||
férfi |
Az 1974-es úszó-Európa-bajnokságot Bécsben, Ausztriában rendezték augusztus 18. és augusztus 25. között. Az Eb-n 37 versenyszámot rendeztek. 30-at úszásban, 4-et műugrásban, 3-at szinkronúszásban és egyet vízilabdában.
Először voltak versenyek szinkronúszásban. Ezeket a versenyeket Amszterdamban, Hollandiában tartották.
Éremtáblázat
(A táblázatban Magyarország és a rendező nemzet eltérő háttérszínnel kiemelve.)
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | NDK | 17 | 15 | 4 | 36 |
2. | NSZK | 6 | 5 | 4 | 15 |
3. | Nagy-Britannia | 5 | 3 | 3 | 11 |
4. | Magyarország | 3 | 1 | 4 | 8 |
5. | Szovjetunió | 2 | 7 | 11 | 20 |
6. | Olaszország | 2 | 2 | 1 | 5 |
7. | Svédország | 2 | 1 | 3 | 6 |
8. | Hollandia | 0 | 3 | 5 | 8 |
9. | Franciaország | 0 | 0 | 1 | 1 |
10. | Jugoszlávia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 37 | 37 | 37 | 111 |
A magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország az 1974-es úszó-Európa-bajnokságon |
- Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum | |
---|---|---|---|---|
01 Arany | Hargitay András | úszás | Férfi 200 m pillangó | augusztus 18. |
01 Arany | Hargitay András | úszás | Férfi 400 m vegyes | augusztus 20. |
01 Arany | Bodnár András Csapó Gábor Cservenyák Tibor Faragó Tamás Görgényi István Horkai György Kásás Zoltán Konrád Ferenc Molnár Endre Sárosi László Szívós István | vízilabda | Vízilabda | augusztus 25. |
02 Ezüst | Verrasztó Zoltán | úszás | Férfi 200 m hát | augusztus 23. |
03 Bronz | Verrasztó Zoltán | úszás | Férfi 100 m hát | augusztus 18. |
03 Bronz | Rudolf Róbert | úszás | Férfi 200 m hát | augusztus 23. |
03 Bronz | Kaczander Ágnes | úszás | Női 100 m mell | augusztus 23. |
03 Bronz | Hargitay András | úszás | Férfi 200 m vegyes | augusztus 24. |
Érmesek
Úszás
- WR – világrekord
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m-es gyorsúszás | Peter Nocke NSZK | 52,18 | Vlagyimir Bure Szovjetunió | 52,19 | Klaus Steinbach NSZK | 52,31 |
200 m-es gyorsúszás | Peter Nocke NSZK | 1:53,10 | Klaus Steinbach NSZK | 1:53,72 | Alekszandr Szamszonov Szovjetunió | 1:53,74 |
400 m-es gyorsúszás | Alekszandr Szamszonov Szovjetunió | 4:02,11 | Bengt Gingsjö Svédország | 4:03,79 | Andrej Krilov Szovjetunió | 4:04,32 |
1500 m-es gyorsúszás | Frank Pfütze NDK | 15:54,57 | James Carter Nagy-Britannia | 15:54,78 | Igor Jevgrafov Szovjetunió | 16:04,42 |
100 m-es hátúszás | Roland Matthes NDK | 58,21 | Lutz Wanja NDK | 58,66 | Verrasztó Zoltán Magyarország | 58,78 |
200 m-es hátúszás | Roland Matthes NDK | 2:04,64 | Verrasztó Zoltán Magyarország | 2:04,96 | Rudolf Róbert Magyarország | 2:07,52 |
100 m-es mellúszás | Nyikolaj Pankin Szovjetunió | 1:05,63 | Walter Kusch NSZK | 1:06,04 | David Leigh Nagy-Britannia | 1:06,17 |
200 m-es mellúszás | David Wilkie Nagy-Britannia | 2:20,42 | Nyikolaj Pankin Szovjetunió | 2:22,84 | David Leigh Nagy-Britannia | 2:23,79 |
100 m-es pillangóúszás | Roger Pyttel NDK | 55,90 | Roland Matthes NDK | 56,68 | Folkert Meeuw NSZK | 57,60 |
200 m-es pillangóúszás | Hargitay András Magyarország | 2:03,80 | Brian Brinkley Nagy-Britannia | 2:04,13 | Hartmut Flöckner NDK | 2:04,55 |
200 m-es vegyesúszás | David Wilkie Nagy-Britannia | 2:06,32 WR | Christian Lietzmann NDK | 2:07,61 | Hargitay András Magyarország | 2:09,08 |
400 m-es vegyesúszás | Hargitay András Magyarország | 4:28,89 WR | Christian Lietzmann NDK | 4:30,32 | Andrej Andrej Szmirnov Szovjetunió | 4:32,48 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | NSZK Klaus Steinbach Gerhard Schiller Kersten Meier Peter Nocke | 3:30,61 | Szovjetunió Vlagyimir Bure Alekszandr Szamszonov Anatolij Ribakov Georgijs Kuļikovs | 3:32,01 | NDK Roger Pyttel Roland Matthes Wilfried Hartung Lutz Wanja | 3:32,54 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | NSZK Klaus Steinbach Werner Lampe Folkert Meeuw Peter Nocke | 7:39,70 | Szovjetunió Alekszandr Szamszonov Andrej Krilov Viktor Aboimov Georgijs Kuļikovs | 7:42,06 | Svédország Bernt Zarnowiecki Anders Bellbring Peter Pettersson Bengt Gingsjö | 7:43,10 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | NSZK Klaus Steinbach Walter Kusch Folkert Meeuw Peter Nocke | 3:51,57 | Nagy-Britannia Colin Cunningham David Wilkie Stephen Nash Brian Brinkley | 3:54,13 | Szovjetunió Igor Anatoljevics Potyjakin Nyikolaj Pankin Viktor Sarigin Vlagyimir Bure | 3:54,37 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m-es gyorsúszás | Kornelia Ender NDK | 56,96 WR | Angela Franke NDK | 57,82 | Enith Brigitha Hollandia | 58,10 |
200 m-es gyorsúszás | Kornelia Ender NDK | 2:03,22 WR | Enith Brigitha Hollandia | 2:03,73 | Andrea Eife NDK | 2:05,04 |
400 m-es gyorsúszás | Angela Franke NDK | 4:17,83 | Cornelia Dörr NDK | 4:19,72 | Novella Calligaris Olaszország | 4:22,92 |
800 m-es gyorsúszás | Cornelia Dörr NDK | 8:52,45 | Novella Calligaris Olaszország | 8:57,93 | Gudrun Wegner NDK | 8:59,79 |
100 m-es hátúszás | Ulrike Richter NDK | 1:03,30 WR | Ulrike Tauber NDK | 1:05,07 | Enith Brigitha Hollandia | 1:05,94 |
200 m-es hátúszás | Ulrike Richter NDK | 2:17,35 WR | Ulrike Tauber NDK | 2:18,72 | Enith Brigitha Hollandia | 2:21,33 |
100 m-es mellúszás | Christel Justen NSZK | 1:12,55 WR | Renate Vogel NDK | 1:13,69 | Kaczander Ágnes Magyarország | 1:14,95 |
200 m-es mellúszás | Karla Linke NDK | 2:34,99 WR | Anne-Katrin Schott NDK | 2:38,88 | Marina Jurcsenya Szovjetunió | 2:42,04 |
100 m-es pillangóúszás | Rosemarie Kother NDK | 1:01,99 WR | Anne-Katrin Leucht NDK | 1:03,63 | Gunilla Andersson Svédország | 1:04,67 |
200 m-es pillangóúszás | Rosemarie Kother NDK | 2:14,45 | Anne-Katrin Leucht NDK | 2:18,45 | Barbara Schwarzfeldt NSZK | 2:19,71 |
200 m-es vegyesúszás | Ulrike Tauber NDK | 2:18,97 WR | Andrea Hübner NDK | 2:23,97 | Irina Fetyiszova Szovjetunió | 2:25,40 |
400 m-es vegyesúszás | Ulrike Tauber NDK | 4:52,42 WR | Gudrun Wegner NDK | 4:58,78 | Susan Richardson Nagy-Britannia | 5:06,71 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | NDK Kornelia Ender Angela Franke Andrea Eife Andrea Hübner | 3:52,48 | Hollandia Anke Rijnders Ada Pors Veronica Stel Enith Brigitha | 3:57,08 | Franciaország Claude Mandonnaud Sylvie Le Noach Chantal Schertz Guylaine Berger | 3:57,61 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | NDK Ulrike Richter Renate Vogel Rosemarie Kother Kornelia Ender | 4:13,78 WR | NSZK Angelika Griesser Christel Justen Beate Jasch Jutta Weber | 4:23,50 | Svédország Gunilla Lundberg Jeanette Pettersson Gunilla Andersson Diana Olsson | 4:23,90 |
Műugrás
- Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Klaus Dibiasi Olaszország | 603,51 | Franco Cagnotto Olaszország | 593,94 | Vjacseszlav Sztrahov Szovjetunió | 583,71 |
10 m-es toronyugrás | Klaus Dibiasi Olaszország | 562,83 | Falk Hoffmann NDK | 557,28 | Alekszandr Gendrikszon Szovjetunió | 522,51 |
- Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
3 m-es műugrás | Ulrika Knape Svédország | 465,57 | Irina Kalinyina Szovjetunió | 460,17 | Tamara Szafonova Szovjetunió | 455,34 |
10 m-es toronyugrás | Ulrika Knape Svédország | 408,87 | Irina Kalinyina Szovjetunió | 399,54 | Jelena Vajcehovszkaja Szovjetunió | 366,12 |
Szinkronúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Egyéni | Jane Holland Nagy-Britannia | 93,820 | Angelika Honsbeek Hollandia | 82,040 | Brigitte Serwonski NSZK | 79,320 |
Páros | Nagy-Britannia Jane Holland Jennifer Lane | 89,050 | NSZK Beate Mäckle Brigitte Serwonski | 82,415 | Hollandia Helma Giuvers Angelika Honsbeek | 78,010 |
Csapat | Nagy-Britannia | 88,490 | NSZK | 85,293 | Hollandia | 78,859 |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi | Magyarország | Szovjetunió | Jugoszlávia |
Források
- European Swimming Championships (Men). gbrathletics.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- European Swimming Championships (Women). gbrathletics.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- Swimming 13th European Championship 1974 Wien (AUT). todor66.com. (Hozzáférés: 2013. július 2.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap