Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup
Event at the Henley Royal Regatta
Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup | |
---|---|
Trophy presented to Dick Eason in 1923 | |
Venue | Henley Royal Regatta, River Thames |
Location | Henley-on-Thames, Oxfordshire |
Dates | 1845–present |
The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup is a rowing event for men's coxless pairs at the annual Henley Royal Regatta on the River Thames at Henley-on-Thames in England. It is open to male crews from all eligible rowing clubs. Two clubs may combine to make an entry.
History
The Silver Goblets was established in 1850, replacing a previous competition the Silver Wherries. In 1895, Tom Nickalls, father of Guy and Vivian Nickalls presented the Nickalls Challenge Cup to go with the Silver Goblets.
Winners – Silver Wherries
Year | Winners | Club | Time | Runners-up | Club |
---|---|---|---|---|---|
1845 | G. Mann F.M. Arnold | Caius College, Cambridge | 2L | H Chapman E G Peacock | London |
1846 | M Haggard W H Milman, | Christ Church, Oxford | 3L | E Fellows T H Fellows | Exon Leander Club |
1847 | W S Falls W Coulthard | St George's Club | on appeal | T. Pollock T H Fellows | Leander Club |
1848 | M Haggard W H Milman | Christ Church, Oxford | Dsq | LD Bruce S Wallace | Thames Club |
1849 | E G Peacock F Playford | Thames Club | 2L | CH Steward TH Michell | Oriel College, Oxford |
Winners – Silver Goblets
Winners – Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup
Year | Winners | Club | Time | Runners-up | Club |
---|---|---|---|---|---|
1895 | V. Nickalls G. Nickalls | London Rowing Club | 9.11 | W Broughton S D Muttlebury | Thames Rowing Club |
1896 | V. Nickalls G. Nickalls | London Rowing Club | 9.10 E | W E Crum C M Pitman | New College, Oxford |
1897 | E R Balfour G. Nickalls | Leander Club | 8.59 | A S Bell W J Fernie | Trinity Hall, Cambridge |
1898 | A Bogle W J Fernie | Thames Rowing Club | 8.41 E | A M Hutchinson S. Fairbairn | Jesus College, Oxford |
1899 | C K Philips H W M Willis | Leander Club | 8.49 1+1⁄4 L | G E Orme D Pennington | St George's Hospital |
1900 | C J D Goldie G McD Maitland | Trinity College Cambridge | 8.33 2+1⁄2 L | W Dudley-Ward R B Etherington-Smith | Trinity College Cambridge |
1901 | J H Hale F W Warre | Balliol College Oxford | 8.50 2 L | O de Somville M Van Crombrugge | Club Nautique |
1902 | W Dudley-Ward C W H Taylor | Third Trinity, Cambridge | 8.36 | Hon. C E Craven J W Knight | London Rowing Club |
1903 | L Klaus A Ehrenberg | Victoria RC, Berlin | 8.45s. easily | D C R Stuart C M Steele | Kingston Rowing Club |
1904 | C J D Goldie C W H Taylor | Third Trinity, Cambridge | 8.33 E | J. Beresford H. T. Blackstaffe | Kensington RC Vesta Rowing Club |
1905 | R H Nelson P H Thomas | Third Trinity, Cambridge | 8.40s | D C R Stuart C V Fox | London Rowing Club |
1906 | B C Johnstone R V Powell | Third Trinity, Cambridge | 9.15 3 L | U Molmans G Visser | Sport Nautique de Gand |
1907 | B C Johnstone R V Powell | Leander Club | 8.52 E | J. Beresford K Vernon | Thames Rowing Club |
1908 | H R Barker A C Gladstone | Christ Church, Oxford | 8.26 E | J. Beresford K Vernon | Thames Rowing Club |
1909 | B C Johnstone E G Williams | Leander Club | 8.30 3 L | J. Beresford K Vernon | Thames Rowing Club |
1910 | J S Burn G L Thomson | Leander Club | 8.45s. 3⁄4 L | A Wielsma B H Croon | De Amstel Rowing Club |
1911 | J. Beresford A H Cloutte | Thames Rowing Club | 8m 15 1+1⁄2 L | N M Bruce A C Gladstone | Christ Church, Oxford |
1912 | B Logan C G Rought | Thames Rowing Club | 8.36 1+1⁄4 L | LJ Cadbury F E Hellyer | Trinity College Cambridge |
1913 | A A Swann S E Swann | Trinity Hall, Cambridge | 8.39 1+1⁄2 L | S D Gladstone C E V Buxton | Old Etonians |
1914 | A A Swann S E Swann | Trinity Hall, Cambridge | 9.2 1 L | E G Williams R Le Blanc-Smith | Third Trinity, Cambridge |
1920 | G O Nickalls R S C Lucas | Magdalen College, Oxford | 8.53 E | S I Fairbairn B Logan | Thames Rowing Club |
1921 | J A Campbell H B Playford | Jesus College, Cambridge | 8.52 E | G O Nickalls R S C Lucas | Magdalen College, Oxford |
1922 | G O Nickalls R S C Lucas | Magdalen College, Oxford | 9.19 E | H E West K Vernon | Thames Rowing Club |
1923 | W F Godden R E Eason | Trinity College, Oxford | 8.12 5 ft | G O Nickalls H B Playford | Leander Club |
1924 | C R M Eley J A Mcnabb | Third Trinity, Cambridge | 10.6 3 L | G E G Gadson C E Pitman | Christ Church Oxford |
1925 | R E Morrison E C Hamilton-Russell | Third Trinity, Cambridge | 8.17 4 L | G O Nickalls R S C Lucas | Leander Club |
1926 | H R Carver E C Hamilton-Russell | Third Trinity, Cambridge | 8.36 1+1⁄4 L | G O Nickalls A D B Pearson | Leander Club |
1927 | R A Nisbet T N O'Brien | London Rowing Club | 9.23 1+3⁄4 L | G O Nickalls H O C Boret | Leander Club |
1928 | G C Killick J Beresford | Thames Rowing Club | 9.57 E | C Daniel J London | Quintin Boat Club |
1929 | G C Killick J Beresford | Thames Rowing Club | 8.32 1+3⁄4 L | A Graham H C Morphett | Brasenose College, Oxford |
1930 | W A Prideaux H R N Rickett | Third Trinity, Cambridge | 8.42 2 L | A Graham C M Johnston | Brasenose College, Oxford |
1931 | H R A Edwards L Clive | Christ Church, Oxford | 9.57 4 L | W A T Sambell L Luxton | Pembroke College, Cambridge |
1932 | H R A Edwards L Clive | Christ Church, Oxford | 9.5 3 L | W H Migotti J H Lascelles | Gordouli Boat Club |
1933 | J H C Powell J E Gilmour | Eton Vikings | 9.17 E | E F Bigland T S Bigland | Royal Chester |
1934 | H Braun H G Moller | 'Wiking', Germany | 8.9 1+1⁄4 L | E F Bigland T S Bigland | Royal Chester |
1935 | T S Cree D W Burnford | Jesus College, Cambridge | 8.20 2+1⁄2 L | B S Fidler D G Newton | Thames Rowing Club |
1936 | R F Offer J S Offer | Kingston Rowing Club | 9.17 1+1⁄4 L | E W Wingate W D Baddeley | Vesta Rowing Club |
1937 | E W Wingate W D Baddeley | Vesta Rowing Club | 9.43 3 L | D G Kingsford G M Lewis | London Rowing Club |
1938 | W G R M Laurie J H T Wilson | Leander Club | 8.8 E | E F Bigland T S Bigland | Royal Chester |
1939 | C B Sanford H Parker | Trinity Hall, Cambridge | 9.5 2+1⁄2 L | P N Carpmael R Parker | London Rowing Club |
1946 | J F Burgess C G Burgess | Leander Club | 8.47 NRO | O Secher P Paerregaard | Dansk Forening, Denmark |
1947 | J H Pinches E M Sturges | London Rowing Club | 8.46 2+1⁄2 L | J R W Gleave D G Jamison | Magdalen College, Oxford |
1948 | W G R M Laurie J H T Wilson | Leander Club | 8.30 3 L | F S Grace E R Bromley | Mosman RC, NSW Au |
1949 | A S F Butcher T H Christie | Thames Rowing Club | 8.20 2+1⁄2 L | R C Morris A Burrough | Thames Rowing Club |
1950 | J Rosa C van Antwerpen | SRN Anversoise, Belgium | 9.10+3⁄4 L | J H Pinches E M Sturges | London Rowing Club |
1951 | J G P Crowden C B M Lloyd | Pembroke College, Cambridge Lady Margaret Boat Club | 8.52 E | J Rosa C van Antwerpen | SRN Anversoise, Belgium |
1952 | H C I Bywater T H Christie | Westminster Hospital | 8.6 1⅓ L | D A T Leadley J N King | Emmanuel College, Cambridge |
1953 | R Baetens M Knuysen | Antwerp Sculling Club | 8.10 4 L | H Kesel K Hahn | Ruderclub Saar, Saarbrücken |
1954 | I Buldakov V Ivanov | Khimik, USSR | 8.44 2 L | S L Blom R Gitz | KRZHS, Holland |
1955 | I Buldakov V Ivanov | Club Khimik, USSR | 8.30 4 L | J A Gobbo C G V Davidge | Leander Club |
1956 | R J M Thompson G M Wolfson | Pembroke College, Cambridge | 8.45 3 L | A M Clay W H Findlay | Marlow Rowing Club |
1957 | D A T Leadley C G V Davidge | Leander Club | 8.17 ⅓ L | Kloimstein A Sageder | EKuRV Donau, Austria |
1958 | D A T Leadley C G V Davidge | Leander Club | 8.4 3+1⁄2 L | R Streuli G Kottmann | Belvoir RC, Zurich Switz. |
1959 | R B Norton HH Scurfield | Hertford College, Oxford | 8.20 E | JM Beresford CF Porter | London Rowing Club |
1960 | I L Elliot D C Rutherford | Keble College, Oxford Magdalen College, Oxford | 7.58 ⅔ L | R J Nicholson C L Marshall | Nottingham Britannia |
1961 | V Lehtela T Pitkanen | Valkeakosken V Finland | 8.9 E | R C Waite R J Nicholson | Nottingham U & Nottingham Britannia |
1962 | W Neuss K G Jordan | RC Nassovia Hochst Germany | 8.2 2 L | S Farquharson J D Lee Nicholson | University of London Boat Club MH |
1963 | C G V Davidge S A Mackenzie | Leander Club | 7.55 4 L | J B Amlong T K Amlong | Vesper Boat Club, USA |
1964 | J R Kiely J M S Lecky | Leander Club | 7.53 2 L | M J W Hall Hon. R A Napier | Leander Club |
1965 | P Gorny G Bergau | ASK Vorwaerts Rostock | 7.42 2+1⁄4 L | H Boelen J Enters | RV Willen III, Holland |
1966 | J Lucke H-J Bothe | TSC, Germany | 8.31 2 L | R Easterling J T McCarthy | Poplar Blackwall and District Rowing Club |
1967 | M Gelpke K.Jacob | SCE Dresden, Germany | 8.18 E | A J Sutton P J Sharp | Sons of the Thames |
1968 | A J Sutton P J W Sharp | Sons of the Thames | NTT E | J A Hamilton J S B McCowen | Tideway Scullers School |
1969 | U Bitterli U Fankhauser | See-Club Lucern | 7.56 E | R C Wait M A Sweeney | Nottingham Union RC |
1970 | H Schreiber M Schmorde | SC Dynamo, GDR | 8.17 E | G Xouris J R Watt | Corio Bay RC, Australia |
1971 | G A S Locke T. J. Crooks | Thames Tradesmen's Rowing Club Tideway Scullers School | 8.7 E | C J Dalley R N Winckless | Quintin Boat Club |
1972 | J Broniec A Slusarski | KK Wioslarski Bydgoszcz | 7.59 2+1⁄4 L | N Vasiliev V Poljakov | Spartak Leningrad, USSR |
1973 | M Borchelt T Adams | Potomac Boat Club, USA | 7.42 rowed in | F Dedecker P De Weert | Antwerpse RV, Belgium |
1974 | N Ivanov V Eshinov | Dynamo Club, USSR | 7.59 E | J Mcleod A N Christie | Lady Margaret Boat Club |
1975 | H A Droog R J Luynenburg | ASR Nereus, Holland | 7.36 ⅓ L | G A S Locke F J Smallbone | Leander Club Thames |
1976 | I F Luxford C D Shinners | Sydney University, Australia | 7.21 E | J M S Lecky W R Crooker | C d'A de Boucherville, Ca |
1977 | J Clark J Roberts | Thames Tradesmen's Rowing Club | 7.54 3 L | J Macleod A N Christie | St Thomas Hospital London Rowing Club |
1978 | J Clark J A Roberts | Thames Tradesmen's Rowing Club | 8.12 E | C J M de Veth A Uttenboogaard | Holland |
1979 | A C D Wiggin M D A Carmichael | Leander Club | 8.10 E | J W Woodhouse J S Palmer | CUBC |
1980 | M Borchelt F Borchelt | Potomac BC, USA | 8.2 E | J S Palmer J H C Laurie | Eton Vikings |
1981 | T F F Mossop C J Jones | Kingston Rowing Club | 8.46 1 L | J Macleod N Christie | London Rowing Club |
1982 | M Ivancic Z Celent | Veslacki Klub 'Gusar', Yugoslavia | 8.11 1+1⁄2 L | P D Wensley P L Reynolds | University of London Kingston Rowing Club |
1983 | M D Field G Hill | Tyrian Boat Club | 7.48 E | A Whitwell M Knight | Nottinghamshire Cnty. RA |
1984 | E M G Pearson C D M Riches | CUBC Molesey Boat Club | 7.57 | J M Beattie R C Stanhope | Thames Tradesmen's Rowing Club |
1985 | E M G Pearson C D M Riches | Molesey Boat Club | 7.49 5 L | F Moore P Brown | Neptune Rowing Club, Ireland |
1986 | A J Holmes S. G. Redgrave | Leander Club Marlow Rowing Club | 7.39 E | E M G Pearson C D M Riches | Molesey Boat Club |
1987 | A J Holmes S. G. Redgrave | Leander Club Marlow Rowing Club | 7.48 paddled in | Y Pimenov N Pimenov | Dinamo Moscow, USSR |
1988 | T S Swinford J P Riley | Penn Athletic Club, USA | 7.48 E | S J Chilmaid A D J Butt | London Rowing Club |
1989 | S N Berrisford S. G. Redgrave | Leander Club | 7.9 E | V Grabow G Grabow | RC Witten, Germany |
1990 | K S Sinzinger H Bauer | H Kapsch Linz, Austria | 7.39 1 ft | MP Cross T J C Foster | Thames Tradesmen's Rowing Club Star |
1991 | S. G. Redgrave M C Pinsent | Leander Club | 7.38 E | J Robert M Bermudez | Natacio Banyoles, Spain |
1992 | D R Gillard N J Clarry | Goldie Boat Club | 7.30 3 L | PP Ashley-Carter AP Murray | Leander Club |
1993 | Steve Redgrave Matthew Pinsent | Leander Club | 7.22 1 L | Bill Coventry Campbell Clayton-Greene | Waikato RC NZ |
1994 | Steve Redgrave Matthew Pinsent | Leander Club | 7.22 1+3⁄4 L | Jaak Van Driessche Luc Goiris | Gentse RESV Belgium |
1995 | Steve Redgrave Matthew Pinsent | Leander Club | 7.18 5 L | Roger D. T. Everington Mark B. Partridge | London Notts. |
1996 | Andreas Nader Hermann Bauer | Rv Wiking Linz, Austria | 7.22 4+1⁄2 L | Benedict Schmidt Camille L. Codoni | Seeclub Zurich, Switz |
1997 | Robert Thatcher Ben Hunt-Davis | Leander Club | 7.30 E | C. P. Fischer Sebastian Franke | Rg Hansa Hamburg, Ger |
1998 | Laurent Béghin Antoine Béghin | C N Gontier, France | 7.34 E | Oliver Martinov Ninoslav Saraga | HAVK "Mladost", Croatia |
1999 | Steve Williams Simon Dennis | Oxford Brookes University Queen's Tower | 7.25 3+1⁄4 L | David Weightman Rob Scott | NSW Inst. Sport, Aust. |
2000 | Greg Searle Ed Coode | Molesey Boat Club Leander Club | 7.32 1+3⁄4 L | Ramon di Clemente Donovan Cech | Trident RC, S Africa |
2001 | James Cracknell Matthew Pinsent | Leander Club | 7.40 E | Peter Haining Nick J. Strange | Auriol Kensington Rowing Club Leander Club |
2002 | James Cracknell Matthew Pinsent | Leander Club | 7.35+1⁄2 L | Ramon di Clemente Donovan Cech | Trident R.C, S. Africa |
2003 | James Cracknell Matthew Pinsent | Leander Club | 7.05 ⅓ L | Jason Read Bryan Volpenhein | Princeton T.C. USA |
2004 | Ramon di Clemente Donovan Cech | RSA | 7.31 4+1⁄4 L | James Livingston Rick Dunn | Molesey CUBC |
2005 | Ramon di Clemente Donovan Cech | RSA | 7.41 4 L | Scott Frandsen Barney Williams | Canada |
2006 | Paul Daniels Barney Williams | OUBC | 7.31 2+3⁄4 L | Goran Jagar Nikola Stojić | Serbia Montenegro |
2007 | Ramon di Clemente Donovan Cech | RSA | 7.44 2+3⁄4 L | Andreas Penkner Jochen Urban | Germany |
2008 | Shaun Keeling Ramon di Clemente | RSA | 7.47 4+3⁄4 L | Ole Rückbrodt Felix Otto | Germany |
2009 | Eric Murray Hamish Bond | New Zealand | 7.31 E | Shaun Keeling Ramon di Clemente | RSA |
2010 | Eric Murray Hamish Bond | New Zealand | 7.55 E | Pete Reed Andrew Triggs Hodge | Leander Club Molesey |
2011 | Pete Reed Andrew Triggs Hodge | Leander Club Molesey | 6:56 E | Lorenzo Carboncini Niccolò Mornati | Italy |
2012 | Michael Molina Benjamin Lang | France | 8:22 E | Konstantinos Christomanos Apostolos Lampridis | Greece |
2013 | Eric Murray Hamish Bond | New Zealand | 6:56 E | David Hunt Vincent Breet | RSA |
2014 | Julien Bahain Mitchel Steenman | Holland | 7:19 2 L | Shaun Keeling Vincent Breet | RSA |
2015 | James Foad Matt Langridge | Molesey Leander Club | 7:39 5 L | Oliver Cook Stewart Innes | London University Leander Club |
2016 | Roel Braas Mitchel Steenman | Holland | 7:35 3+3⁄4 L | Benoit Demey Edouard Jonville | France |
2017 | Valentin Onfroy Théophile Onfroy | France | 7.03 2L | Josh Dunkley-Smith Josh Booth | Australia Mercantile RC & Melbourne University |
2018 | Martin Sinković Valent Sinković | Croatia | 6.54 | Campbell Watts Angus Widdicombe | Australia |
2019 | Axel Haack Agustin Diaz | Argentina | 7.16 4+3⁄4 L | Michiel Oyen Mitchel Steenman | Netherlands |
2020 | No competition due to COVID-19 pandemic[1] | ||||
2021 | Morgan Bolding Matthew Tarrant | Oxford Brookes[2] | 7.28 easily | Ollie Parish Callum Sullivan | Cambridge University |
2022 | Matt Macdonald Tom Mackintosh | Waiariki Rowing Club, New Zealand[3] | 7.03 ⅔ length | Oliver Wynne-Griffith Thomas George | Cambridge University Boat Club |
2023 | Oliver Wynne-Griffith Thomas George | Leander Club[4] | 7.36 1+1⁄2 | Jack Walkey Joel Cullen | Rowing Canada |
See also
References
- ^ "2020 REGATTA CANCELLATION – STATEMENT ON CORONAVIRUS (COVID-19)". Henley Royal Regatta.
- ^ "Results 2021". Henley Royal Regatta. Retrieved 21 October 2021.
- ^ "Results 2022". Henley Royal Regatta. Retrieved 10 July 2022.
- ^ "Results 2023". Henley Royal Regatta. Retrieved 4 July 2023.
- ^ Henley Royal Regatta Results of Final Races 1839–1939
- ^ Henley Royal Regatta Results of Final Races 1946–2009
- ^ W B Woodgate Boating
- ^ Henley Royal Regatta – Results
- v
- t
- e
Events at Henley Royal Regatta
- Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup