Campionat d'Europa de natació de 1974
Tipus | Campionat d'Europa de natació |
---|---|
Esport | natació, waterpolo, natació sincronitzada i salts |
Organitzador | Lliga Europea de Natació |
Localització i Dates | |
Localització | Stadionbad (Viena) 48° 12′ 13″ N, 16° 25′ 22″ E / 48.2036°N,16.4229°E / 48.2036; 16.4229 |
Estat | Àustria |
Interval de temps | 18 agost 1974 – 25 agost 1974 |
Número d'edició | 13 (1974) |
← 1970 1977 → |
El Campionat d'Europa de natació de 1974 va ser la tretzena edició del Campionat d'Europa de natació. La competició es va disputar entre el 18 i el 25 d'agost de 1974 a Viena, Àustria. Per primera vegada es van disputar proves de natació sincronitzada.
Medaller
País amfitrió
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | RDA | 17 | 15 | 4 | 36 |
2 | RFA | 6 | 5 | 4 | 15 |
3 | Regne Unit | 5 | 3 | 3 | 11 |
4 | Hongria | 3 | 1 | 4 | 8 |
5 | Unió Soviètica | 2 | 7 | 11 | 20 |
6 | Itàlia | 2 | 2 | 1 | 5 |
7 | Suècia | 2 | 1 | 3 | 6 |
8 | Països Baixos | 0 | 3 | 5 | 8 |
9 | França | 0 | 0 | 1 | 1 |
9 | Iugoslàvia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 37 | 37 | 37 | 111 |
Resultats
Salts
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Trampolí de 3 metres | Klaus Dibiasi (ITA) | 603.51 | Franco Cagnotto (ITA) | 593.94 | Vyacheslav Strakhov (URS) | 583.71 |
Palanca | Klaus Dibiasi (ITA) | 562.83 | Falk Hoffmann (GDR) | 557.28 | Aleksandr Gendrikson (URS) | 522.51 |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Trampolí de 3 metres | Ulrika Knape (SWE) | 465.57 | Irina Kalinina (URS) | 460.17 | Tamara Safonova (URS) | 455.34 |
Palanca | Ulrika Knape (SWE) | 408.87 | Irina Kalinina (URS) | 399.54 | Elena Vaytsekhovskaya (URS) | 366.12 |
Natació
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres lliures | Peter Nocke (FRG) | 52.18 | Vladimir Bure (URS) | 52.19 | Klaus Steinbach (FRG) | 52.31 |
200 metres lliures | Peter Nocke (FRG) | 1:53.10 | Klaus Steinbach (FRG) | 1:53.72 | Aleksandr Samsonov (URS) | 1:53.74 |
400 metres lliures | Aleksandr Samsonov (URS) | 4:02.11 | Bengt Gingsjö (SWE) | 4:03.79 | Andrey Krylov (URS) | 4:04.32 |
1.500 metres lliures | Frank Pfütze (GDR) | 15:54.57 | James Carter (GBR) | 15:54.78 | Igor Yevgrafov (URS) | 16:04.42 |
100 metres esquena | Roland Matthes (GDR) | 58.21 | Lutz Wanja (GDR) | 58.66 | Zoltán Verrasztó (HUN) | 58.78 |
200 metres esquena | Roland Matthes (GDR) | 2:04.64 | Zoltán Verrasztó (HUN) | 2:04.96 | Robert Rudolf (HUN) | 2:07.52 |
100 metres braça | Nikolay Pankin (URS) | 1:05.63 | Walter Kusch (FRG) | 1:06.04 | David Leigh (GBR) | 1:06.17 |
200 metres braça | David Wilkie (GBR) | 2:20.42 | Nikolay Pankin (URS) | 2:22.84 | David Leigh (GBR) | 2:23.79 |
100 metres papallona | Roger Pyttel (GDR) | 55.90 | Roland Matthes (GDR) | 56.68 | Folkert Meeuw (FRG) | 57.60 |
200 metres papallona | András Hargitay (HUN) | 2:03.80 | Brian Brinkley (GBR) | 2:04.13 | Hartmut Flöckner (GDR) | 2:04.55 |
200 metres estils | David Wilkie (GBR) | 2:06.32 WR | Christian Lietzmann (GDR) | 2:07.61 | András Hargitay (HUN) | 2:09.08 |
400 metres estils | András Hargitay (HUN) | 4:28.89 WR | Christian Lietzmann (GDR) | 4:30.32 | Andrey Smirnov (URS) | 4:32.48 |
relleus 4×100 metres lliures | RFA Klaus Steinbach Gerhard Schiller Kersten Meier Peter Nocke | 3:30.61 | Unió Soviètica Vladimir Bure Aleksandr Samsonov Anatoly Rybakov Georgiy Kulikov | 3:32.01 | RDA Roger Pyttel Roland Matthes Wilfried Hartung Lutz Wanja | 3:32.54 |
relleus 4×200 metres lliures | RFA Klaus Steinbach Werner Lampe Folkert Meeuw Peter Nocke | 7:39.70 | Unió Soviètica Aleksandr Samsonov Andrey Krylov Viktor Aboymov Georgiy Kulikov | 7:42.06 | Suècia Bernt Zarnowiecki Anders Bellbring Peter Pettersson Bengt Gingsjö | 7:43.10 |
relleus 4×100 metres estils | RFA Klaus Steinbach Walter Kusch Folkert Meeuw Peter Nocke | 3:51.57 | Regne Unit Colin Cunningham David Wilkie Stephen Nash Brian Brinkley | 3:54.13 | Unió Soviètica Igor Potyakin Nikolay Pankin Viktor Sharygin Vladimir Bure | 3:54.37 |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres lliures | Kornelia Ender (GDR) | 56.96 WR | Angela Franke (GDR) | 57.82 | Enith Brigitha (NED) | 58.10 |
200 metres lliures | Kornelia Ender (GDR) | 2:03.22 WR | Enith Brigitha (NED) | 2:03.73 | Andrea Eife (GDR) | 2:05.04 |
400 metres lliures | Angela Franke (GDR) | 4:17.83 | Cornelia Dörr (GDR) | 4:19.72 | Novella Calligaris (ITA) | 4:22.92 |
800 metres lliures | Cornelia Dörr (GDR) | 8:52.45 | Novella Calligaris (ITA) | 8:57.93 | Gudrun Wegner (GDR) | 8:59.79 |
100 metres esquena | Ulrike Richter (GDR) | 1:03.30 WR | Ulrike Tauber (GDR) | 1:05.07 | Enith Brigitha (NED) | 1:05.94 |
200 metres esquena | Ulrike Richter (GDR) | 2:17.35 WR | Ulrike Tauber (GDR) | 2:18.72 | Enith Brigitha (NED) | 2:21.33 |
100 metres braça | Christel Justen (FRG) | 1:12.55 WR | Renate Vogel (GDR) | 1:13.69 | Ágnes Kaczander (HUN) | 1:14.95 |
200 metres braça | Karla Linke (GDR) | 2:34.99 WR | Anne-Katrin Schott (GDR) | 2:38.88 | Marina Yurchenya (URS) | 2:42.04 |
100 metres papallona | Rosemarie Kother (GDR) | 1:01.99 WR | Anne-Katrin Leucht (GDR) | 1:03.63 | Gunilla Andersson (SWE) | 1:04.67 |
200 metres papallona | Rosemarie Kother (GDR) | 2:14.45 | Anne-Katrin Leucht (GDR) | 2:18.45 | Barbara Schwarzfeldt (FRG) | 2:19.71 |
200 metres estils | Ulrike Tauber (GDR) | 2:18.97 WR | Andrea Hübner (GDR) | 2:23.97 | Irina Fetisova (URS) | 2:25.40 |
400 metres estils | Ulrike Tauber (GDR) | 4:52.42 WR | Gudrun Wegner (GDR) | 4:58.78 | Susan Richardson (GBR) | 5:06.71 |
relleus 4×100 metres lliures | RDA Kornelia Ender Angela Franke Andrea Eife Andrea Hübner | 3:52.48 | Països Baixos Anke Rijnders Ada Pors Veronica Stel Enith Brigitha | 3:57.08 | França Claude Mandonnaud Sylvie Le Noach Chantal Schertz Guylaine Berger | 3:57.61 |
relleus 4×100 metres estils | RDA Ulrike Richter Renate Vogel Rosemarie Kother Kornelia Ender | 4:13.78 WR | RFA Angelika Grieser Christel Justen Beate Jasch Jutta Weber | 4:23.50 | Suècia Gunilla Lundberg Jeanette Pettersson Gunilla Andersson Diana Olsson | 4:23.90 |
Natació sincronitzada
Proves | Or | Plata | Bronze | |||
Solo | Jane Holland (GBR) | 93.820 | Angelika Honsbeek (NED) | 82.040 | Brigitte Serwonski (FRG) | 79.320 |
Duet | Regne Unit Jane Holland Jennifer Lane | 89.050 | RFA Beate Mäckle Brigitte Serwonski | 82.415 | Països Baixos Helma Giuvers Angelika Honsbeek | 78.010 |
Equips | Regne Unit | 88.490 | RFA | 85.293 | Països Baixos | 78.859 |
Waterpolo
Prova | Or | Plata | Bronze |
Waterpolo masculí | Hongria | Unió Soviètica | Iugoslàvia |
Referències
- «European Swimming Championships (Men)». GBRSPORTS.COM.
- «European Swimming Championships (Women)». GBRSPORTS.COM.